ATLETİZMDE TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI DÜŞÜNCESİNCE KOTA MAKSADI 40 SPORCU

Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Halil Akkaş, dünkü yüz koronavirüs (Kovid-19) salgını zımnında 2021 Temmuz'una ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları'na 40 sporcuyla katılmayı hedeflediklerini söyledi.

ATLETİZMDE TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI DÜŞÜNCESİNCE KOTA MAKSADI 40 SPORCU
Mersin

Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Halil Akkaş, sabık sene yapılması planlanan fakat Kovid-19 zımnında bu yıla ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını Mersin'deki Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi'nde sürdüren ulusal takımın kampını görüşme etti.

AA muhabirine açıklamada mevcut Akkaş, kentin, 2013'te planlı Akdeniz Oyunları sebebiyle kazanılmış olduğu tesislerle atletizmin başı çeken şehirlerinden birisi biçimine geldiğini belirtti.

Akkaş, kendisinin de Akdeniz Oyunları'nda sportmen yerine yarıştığını hatırlatarak, atletizmde dünkü sporcular beslemek düşüncesince çalıştıklarını anlattı.

Kovid-19 zımnında sabık sene nice spor organizasyonun bozma bulunduğunu anımsatan Akkaş, buna karşın sporcularının 2020'de 69 Türkiye rekoru kırdığını kaydetti.

Akkaş, olimpiyat hedefleri karşı bilim verdiği konuşmasını şöyleki sürdürdü:

"Geçen sene kırdığımız nice üstün dereceli ve aldığımız elleme derecelerle, bu yıla ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları'na sakıncasız adımlarla ilerliyoruz. Şu anne derece 14 sporcumuz olimpiyat engelini geçerek kota aldı. 29 Haziran'a derece ek müddet tanındığı düşüncesince bu süreye derece barajı mürur potansiyeli bulunan sporcularımızın şansları bitmeme ediyor. Bir karşıtlık eğer olmazsa sembol takımlarımızla kota meydan sportmen sayımızın 40'ı bulacağına inanıyoruz. Sporcularımıza güveniyoruz, başaracaklarına inanıyoruz. Bu yıla ertelenen ve olimpiyat kotası düşüncesince nokta olanağı sağlayıcı müsabakalar var. Sporcularımızın, hedeflediği ve katılmış olduğu hepsi yarışlarda barajı geçip ülkemizi Tokyo'da en elleme halde asimilasyon edeceklerine inanıyoruz."

"2015'ten bu yana 1000 arsıulusal şampiyonada 1073 madalya kazandık"

Mersin'de sabık sene planlı Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda ulusal sporcuların 10 madalya kazandığını anımsatan Halil Akkaş, "Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ve sporcuları müşterek kere henüz kutlama kartı buyurmak isterim. Mersin'in ev sahipliğinde Avrupa'nın zirvesine çıktılar. Biz de atletizm alanında, 2015 yılından buyana Avrupa'nın en çabuk yükselen ülkelerinden biriyiz. 2015'ten bu yana toplamda 1000 arsıulusal şampiyonada 1073 madalya kazanarak Avrupa'da gır sahibi olduğumuzu gösterdik. İnşallah bu başarıyı Tokyo'da da sürdürüp, ülkemize önceki finaller, sonradan da madalya hasretmek düşüncesince sporcularımıza müstelzim halis muhlis desteği sağlıyoruz." sanarak konuştu.

Akkaş, altyapıya müteveccih nice projenin Kovid-19 zımnında duraksadığını, salgının sona ermesiyle ast gözyaşı gruplarına müteveccih çalışmaların çabucak bitmeme edeceğini aktardı.

Türkiye'nin, organizasyonlara ev sahipliği ika dair da aldatıcı bulunduğunu vurgulayan Akkaş, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı bulunan 2023'te düzenlenecek Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nın İstanbul'da yapılması düşüncesince müracaat yapmıştık. Geçen ay organizasyonun İstanbul'da gerçekleştirileceği netleşti. Bir bahtiyar salık henüz özgülemek istiyorum. 2025'te düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası'na ülkemizin ev sahipliği yapması düşüncesince namzetlik başvurusu yaptık. İnşallah bu şampiyonayı da ülkemize kazandırıp, Türkiye'nin atletizmdeki başarısını bitmeme yol açmak istiyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1