CİMNASTİK FEDERASYONU BAŞKANI SUAT ÇELEN AKIBET YILLARDA GELEN BAŞARILARI DEĞERLENDİRDİ 

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Nişantaşı Üniversitesi Lisansüstü Buluşmaları’nın misafiri oldu.

CİMNASTİK FEDERASYONU BAŞKANI SUAT ÇELEN AKIBET YILLARDA GELEN BAŞARILARI DEĞERLENDİRDİ 

Sosyal medyada gerçekleşen “Cimnastik Federasyonu Yönetimi Örneğinde Olimpiyat Yolu’’ başlıklı etkinliğin moderatörlüğünü Doç. Dr. Umut Davut Başoğlu yürüttü. Artistik cimnastikte sonuç yıllarda gelen başarıların, tartımlı cimnastikte elde edilmiş Avrupa şampiyonluğunun, aerobik ve trampolin branşlarındaki doğacak hedeflerinin konuşulmuş olduğu söyleşide, Federasyon Başkanı Suat Çelen bu yükselişte tesisleşmenin rolünün altını çizerken, tamamlanan yahut plan biçiminde bulunan acemi tesislerle cimnastiğin aşırı hâlâ gelişebileceğini tabir etti.

Başkan Suat Çelen, emektar sportmen bulunduğunu hatırlatarak, “Bu sporda gelişigüzel kademede fariza yaptım. Federasyon başkanlığına isteyen olduğumuzda da gayem ‘Bizim hayallerimiz, sportmen kardeşlerimizin doğruyu olsun’ mottosuydu. İçimizde düğüm küsurat şeyleri realizasyon hesabına hakeza birlikte etap attık. Mutluyum, sporcularımız bizim hayallerimizi gerçekleştiriyor. Türk insanına, Türk gencine muktezi koşulları sağladığın devir neler yapılabileceğini gösterdiler. Sporcularımıza önceki günden bu yana ‘Başarı sizin, muvaffakiyetsizlik bizim’ dedik. Onlar da bunun karşılığını verdiler’’ sanarak konuştu.

“HEDEF TÜM OLİMPİK BRANŞLARDA OLİMPİYAT KOTASI ALMAK”

Olimpiyat oyunlarındaki hedeflerine yer veren Başkan Çelen, “2012’de göreve geldiğimizde Göksu Üçtaş Şanlı, olimpiyatlarda ülkemizi asimilasyon etmişti. 2016 yılı düşüncesince dü sportmen gayesi koymuştuk. Ferhat Arıcan ve Tutya Yılmaz ile bunu başardık. Tokyo Olimpiyatları düşüncesince üç gayemiz vardı. Bu gayesi aşarak dört kota aldık, hala bunu açık açık tezyit şansımız var. Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun gayesi hepsi olimpik branşlarında olimpiyat kotası kabul etmek olmalı. Artistik cimnastikte bunu başardık. Bundan sonradan hepsi çalışmalarımız halihazırda Avrupa şampiyonu olduğumuz tartımlı ve trampolin cimnastikte de kotalar kabul etmek düşüncesince bitmeme edecek’’ dedi.

“GELECEKTEN UMUTLUYUZ”

Başkan Suat Çelen, Ritmik Cimnastik Milli Takımı’nı 4 yıl evvela oluşturduklarını belirterek, “Göreve geldiğimizde tartımlı cimnastik camiasını karşımıza aldık; ‘Biz ritmikte şampiyonluklar kazanacağız’ dedik. Önümüzde Doğu Bloku devletleri vardı fakat tığ ‘Onlar yapıyorsa tığ hastalık yapamıyoruz’ dedik. Geleceğe envestisman düşüncesince sporcularımızı belirleme ettik, dört yıl evvela bu ekibi oluşturduk. Bugün Avrupa şampiyonu bulunan takımımızda kaptanımız 20, öteki sporcularımız 17 yaşında. Bu anlamda gelecekten de umutluyuz” ifadelerini kullandı.

“TRAMPOLİN VE AEROBİKTE HEDEFLER VAR”

Madalya doğacak branşların trampolin ve aerobik bulunduğunu kaydeden Başkan Suat Çelen, laflarını şu şekilde sürdürdü:

“Trampolinde evren kupalarında başarılar gelmeye başladı. Ancak trampolinde olimpiyat kotası eş ve baylarda 16 ile sınırlı. Artistik cimnastikte bu aynı eş ve baylarda 98. Tüm bunlara karşın tığ trampolinde de olimpiyatlarda olacağız. 2024 ve 2028’i havi cok ağır birlikte projemiz var. Aerobikte Ayşe Begüm Onbaşı’nın adını bugün hepsi biliyor. Aslında bizim düşüncesince artistikten de evvela başı çeken rolü gördü. Orada da hedeflerimiz var. ‘Madalya alacağız’ söylemi birlikte spor adamı düşüncesince akıllıcasına olmayabilir, fakat finallere çıkıp orada yarışmayı önemsiyoruz. Zaten finallerde gösterilecek performanslar madalya da getirecektir.’’

Başkan Suat Çelen, yatırımlar düşüncesince Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkürname ederek, “Cimnastik, atletizm ve yüzme üzere branşlar olimpiyatta en aşırı madalyanın dağıtıldığı alanlar. Gençlik ve Spor Bakanlığımız da bunun bilincinde ve yatırımlar buna layıkıyla yapılıyor. Bizim de bu anlamda gelişigüzel çeşitli projemize dayanak noktası sağladılar. Buradan Bakanlığımıza da teşekkürlerimi iletiyorum’’ dedi.

Etkinliğin böylece Federasyon Başkanı Suat Çelen, Nişantaşı Üniversitesi’ne Gençlik ve Spor Bakanlığı ile vakıf üniversiteleri ortada imza atık ve ulusal sporcuların eğitimine ehemmiyetli birlikte dayanak noktası sağlayıcı protokole katılmış olduğu düşüncesince teşekkürname etti.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1