EFSANE GÜREŞÇİ YAŞAR DOĞU KABRİ BAŞINDA ANILDI

Olimpiyat, evren ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 60'ıncı senesinde kabri başında anıldı.

EFSANE GÜREŞÇİ YAŞAR DOĞU KABRİ BAŞINDA ANILDI

Cebeci Askeri Şehitliği'nde planlı yâd törenine Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu'nun yanında güreş camiasından baş döndürücü sayıda ad katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla süregelen törende hâlâ sonradan Kuran-ı Kerim okundu.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın icra ettiği konuşmada, Yaşar Doğu'nun olimpiyat evren ve Avrupa şampiyonu bulunduğunu hatırlatarak, "Ancak bu şampiyonluklarının yanında güreşi bıraktıktan sonradan öğrencilerine yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiştir. İşte bu nedenle idol olmuştur. Eğer zaman hala anılıyorsa ahacık etmen budur. Yaşar Doğu'yu unutmayacağız ve katiyen unutturmayacağız" dedi. Başkan Aydın başkaca Yaşar Doğu'nun Ankara'da yaşamış olduğu evi müze ika sonucu aldıklarını belirterek, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a teşekkürname etti.

Yaşar Doğu'nun oğlu Gazanfer Doğu ise topu topu katılımcılara teşekkürname ederek, "Yaşar Doğu rastgele şeyden geçmiş güzel ortak babaydı. Şampiyonluklarına gelince; onu siz hâlâ güzel biliyorsunuz. Ama onun baş döndürücü yüksek ortak kabiliyet avcısı bulunduğunu bildirmek isterim. Yeni antrenörlere dayanıklı olacak baş döndürücü nitelikleri vardı. Ayrıca kusursuz ortak diyar sevdalısıydı. Milletine ve inançlarına ne derece ilişkin bulunduğunu biliyorsunuz. 2 rekat salat kılmadan başta arsıulusal maçlarda banko mindere çıkmazdı. Son senelerde kaybettiğimiz ulusal ve tinsel değerleri baştan kazanmamız düşüncesince babamın yaşamını anlatmamız lazım. Bugün hala Yaşar Doğu adı anılıyorsa cevap beklemeden icra ettiği hizmetler yüzündendir. Babam katiyen unutulmayacaktır. Yaşar Doğu'nun evi, benim doğduğum ev Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Sayın Musa Aydın Bey'in girişimleri ile bu habbe müze yapılması sonucu alındı. Bu değişmeyen bizleri baş döndürücü bahtiyar etmiştir. Başta Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a ve Sayın Musa Aydın'a akrabalarım namına teşekkürname ederim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1