FENERBAHÇE VE TÜRK FUTBOLUNUN EFSANESİ: LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS

Lefter, Türk futbolunda iz bırakan kariyerinde Fenerbahçe'de çıkmış olduğu 615 maçta 423 gol attı, ay-yıldızlı formayı ise 50 kere giydi.

FENERBAHÇE VE TÜRK FUTBOLUNUN EFSANESİ: LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS
İstanbul

Fenerbahçe'de 1947-1964 yıllarında şekil giyen Lefter Küçükandonyadis, vefatının 9. senesinde anılıyor.

Lefter, 22 Aralık 1925'te doğdu. Türk futboluna iz bırakan kariyerinde sarı-lacivertli takımda şampiyonluklar canlı Lefter, Fenerbahçe formasıyla çıkmış olduğu 615 maçta 423 gol kaydetti. Lefter, ay-yıldızlı formayı ise 50 kat giydi.

Kariyerinde 832 gol atan Lefter, golcülüğü zımnında "Ver Lefter'e yazsın deftere" sloganı ile Türk futbol tarihinin efsaneleri arasına girdi.

Fiorentina ve Nice'de de şekil giydi

"Ordinaryüs" lakaplı Lefter Küçükandonyadis, başkaca iklim haricinde İtalya'nın Fiorentina ve Fransa'nın Nice takımlarında da oynadı.

Lefter birlikte sene de Johannesburg'da çalıştırıcı topçu şekilde fariza üstlendi.

Lefter Küçükandonyadis, futbolu 1965-1966 sezonunda bıraktıktan sonradan Samsunspor, Boluspor, Orduspor, Sivasspor ve Mersin İdmanyurdu'nda beceri yönetmenlik yaptı.

Fenerbahçe Kulübü tarihinin mevrut eski en şişman ve bayrak sporcularından bir tanesi bulunan Lefter Küçükandonyadis, 2012'de İstanbul'da 86 yaşlarında yaşamını kaybetmişti.

2018-2019 sezonuna ismi verildi

Lefter Küçükandonyadis'in ismi 2018-2019 sezonunda unutulmadı.

Türkiye Futbol Federasyonu, ulusal futbolcunun anısı düşüncesince 2018-2019 sezonunda adını Süper Lig'in yerine verdi.

Ligde 2018-2019 sezonu "Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu" ismiyle oynandı.

Lig tarihinin ön ceza vuruşu golü

Lefter Küçükandonyadis, küme tarihindeki ön ceza vuruşu golünü kaydeden insan oldu.

Fenerbahçe'nin Beykoz'u 15 Mart 1959'da 2-1 yenik etmiş olduğu maçta sarı-lacivertli aktör Lefter Küçükandonyadis, küme tarihindeki ön ceza vuruşu golüne imza attı.

Selahattin Baki: Onun bizim düşüncesince yazdıkları hoppadak goller değildi, Fenerbahçelilikti

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, eş birlikte neslin "Ver Lefter'e yazsın deftere" niteleyerek büyüdüğünü anlatım etti.

Lefter'in Fenerbahçe'yi Fenerbahçe eden değerlerin en özeli bulunduğunu vurgulayan Baki, şunları kaydetti:

"Bugün Leftersiz güzeşte dokuzuncu sene da geride kaldı. Biz ihtimal yılları doldurduk ancak onun bu hayattaki boşluğu, Fenerbahçe'ye anahtar verenlerin kalplerinde bıraktığı açıklık dolmadı. Koca birlikte soy sop 'Ver Lefter'e yazsın deftere' niteleyerek büyüdü. Onlar da bu büyülenmeyle bizlere Fenerbahçe sevgisini aşıladı. Lefter, Fenerbahçe düşüncesince deftere aşırı gol yazdı. Onun bizim düşüncesince yazdıkları hoppadak goller değildi, Fenerbahçelilikti. Bu nedenle, Fenerbahçe evveliyatına 'Ordinaryüs' şekilde yazıldı. Fenerbahçe'yi Fenerbahçe eden değerlerin en özelidir, en güzelidir Lefter. O, çağ 'Çubuklu' ile Yoğurtçu Parkı'nda, adı ile Dereağzı'nda... Bu dünyadan geçe yaşattıklarıyla, hissettirdikleriyle, zihinlerde bıraktığı izle ebediyete muhaceret etti. Işıklar zarfında huzurla uyusun. Fenerbahçe onu on paralık unutmayacak..."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1