GELENEKSEL SPORLAR GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ TESİSİ 4 AYDA TAMAMLANDI

Tesiste, süvari sporlar faaliyetleri düşüncesince müdevven bulunan 2 bin 400 metrekarelik açıkça manej, 900 metrekarelik ısıtıcılı, hususi tribünlü gizli manej ve 225 metrekarelik poni gezinme maneji toprak alıyor.

GELENEKSEL SPORLAR GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ TESİSİ 4 AYDA TAMAMLANDI
Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını icra ettiği 32 bin 446 metrekarelik Geleneksel Sporlar Gençlik ve Spor Kulübü Tesisi'nin yapımı, 4 maaş müddette bitirildi.

AA muhabirinin Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonundan almış olduğu bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kabilinden Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanlığı hizmetlerinde kullanılmak kıl payı Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsis edilen tesis, 4 ay kadar endamsız ortak müddette sporcuların ve halkın kullanımına makul bir duruma getirildi.

Toplam sahası 32 bin 446 metrekare bulunan tesiste, binicilik, anadan görme Türk okçuluğu ve olimpik okçuluk eğitimlerine başlandı.

Tesis içerisinde toprak meydan atların bakımları düşüncesince 600 metrekare ilişkin oturmuş 20 at kapasiteli ahırda, baytarlık bölümü, bakım-temizlik alanları ve güneşletici kadar herhangi ortak ihtiyaçı karşılayacak tesisat mevcut.

Tesiste, süvari sporlar faaliyetleri düşüncesince müdevven bulunan 2 bin 400 metrekarelik açıkça manej, 900 metrekarelik ısıtıcılı, hususi tribünlü gizli manej ve 225 metrekarelik poni dolaşma maneji toprak alıyor.

Tesis, birlik kapasiteyle çalıştığında günce 48 öğrenciye at biniş eğitimi, 150 öğrenciye de okçuluk eğitimi verebiliyor.

Gölet çevresinde gezi

Tesiste binicilik faaliyetleri kapsamında, Milli Botanik Bahçesi sınırları içindeki gölcük çevresinde süvari yolculuk faaliyetleri ve sportif süvari sporlar yapılabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Katar Emiri'nin armağan etmiş olduğu 5 Arap atı ile Kırgızistan'dan armağan edilen 2 Kırgız atının da toprak almış olduğu 18 at, halkın kullanımına sunuldu.

Tesis, Türkiye'de sayılı, Ankara'da ortak tane olan, 500 ad kapasiteli tribünü mevcut 4 bin metrekarelik açıkça ok atış alanına, 200 metrekarelik gizli ok atış alanına, 110 metrekarelik hususi gizli ok atış alanına, terbiye salonu çalışkanlık sahalarına ve 90 metrekarelik ısıtıcılı ok atış kabinine sahip.

Yerleşkede, 47 mt. uzunlukta ve 5 kademeli sekilik ile bütünleşen yeşil alandan oluşan aktiflik alanı, aba güreşi, iç donu güreşi ve batın güreşi düşüncesince tasarlandı.

100 şahsiyet konuşma salonu

Tesis bünyesindeki 100 şahsiyet konuşma salonu, anadan görme spor dallarının geliştirilmesine müteveccih düzenlenecek eğitimlere, seminerlere ve söyleşilere ev sahipliği yapacak.

Açık ve gizli alanlarıyla işlev verecek 250 metrekarelik kafeteryada çocuk bakım odası ve 1-5 gözyaşı arası hile parkı da mevcut.

Yerleşkenin değişik noktalarında kollar düşüncesince tasarlanan gizli ve açıkça hile alanları da bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1