GREKOROMEN MİLLİ TAKIMI'NDA AMAÇ MİNİMUM 2 OLİMPİYAT KOTASI ELAN ALMAK

A Milli Grekoromen Güreş Takımı Teknik Direktörü Salih Bora, acemi kimse koronavirüs (Kovid-19) salgını zımnında 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları'na minimum 2 sıklette elan kota kabul etmek istediklerini söyledi.

GREKOROMEN MİLLİ TAKIMI'NDA AMAÇ MİNİMUM 2 OLİMPİYAT KOTASI ELAN ALMAK
İstanbul

A Milli Grekoromen Güreş Takımı Teknik Direktörü Salih Bora, yönetimindeki ay-yıldızlı ekip, Sarıyer'deki Mersinli Ahmet Tesisleri'nde Azerbaycan Grekoromen Milli Takımı ile düet dinlenme kampı çalışmalarını sürdürüyor.

A Milli Takım, mart ayında Macaristan'da düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları Avrupa Elemeleri, april ayında Polonya'da gerçekleştirilecek Avrupa Şampiyonası ve mayıs ayında Bulgaristan'da yapılacak Tokyo Olimpiyatları Dünya Elemeleri'nde savaş edecek.

Grekoromen stilde olimpiyatlar düşüncesince 130 kiloda Rıza Kayaalp ile 97 kiloda Cenk İldem kota alırken, 60, 67, 77 ve 87 kilolarda ulusal sporcuların kota savaşı bitmeme ediyor.

A Milli Takım Teknik Direktörü Salih Bora, ay-yıldızlı sporcuların çalışmaları, Azerbaycan ile meydana getirilen düet kamp, kota mücadeleleri ve 2020 Tokyo'daki hedeflerle ait AA muhabirine açıklamada bulundu.

Olimpiyat ara sınav organizasyonlarının önemine yer veren Bora, "Kampımız, önümüzdeki şampiyonalar düşüncesince tedarik mahiyetinde. Azerbaycan Milli Takımı ile çalışıyoruz. Orada da dobra sporcular var. Bu kampın böylece Fransa'da ve Hırvatistan'da yapılacak turnuvalar var. Bu turnuvalarda, ilerideki şampiyonalara alınması beklenen sporcular belirlenecek. Bu organizasyonlar bizim düşüncesince birer araç. Asıl hedefimiz, mart ayında ve mayıs ayının başlangıcında yapılacak olimpiyat elemeleri. Dört sıklette hâlâ olimpiyatlara iltihak mücadelemiz var. Bunlarda alabildiğimiz kadarını alıp olimpiyatlarda ülkemizi en dobra biçimde özümleme kılmak düşüncesince savaş edeceğiz." niteleyerek konuştu.

Birçok dobra güreşçinin daha kota alamadığına yer veren görmüş geçirmiş çalıştırıcı, "Kazakistan'da 2019'da meydana getirilen Dünya Şampiyonası'nda Asya devletleri değerli oldu. Çok birinci sınıf sporcuların bir aşırı barajı geçemedi. Bu olimpiyat kota müsabakaları hakkıyla baş döndürücü güçlü geçecek. Çok namzet mevcut lakin muhtemelen sayıda saptanca mevcut. Zor olacak lakin elimizden gelenin en iyisini yapacağız. İki kota hâlâ alabilirsek bizim düşüncesince dobra olur." ifadelerini kullandı.

"Olimpiyatta kalburüstü madalya düşüncesince savaş edeceğiz"

Salih Bora, güzeşte sene günah canlı Rıza Kayaalp ile Taha Akgül açısından olimpiyatların ertelenmesinin üstünlük olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Geçen sene olimpiyatların ertelenmesi Rıza ve Taha açısından ortak üstünlük oldu. Diğer sporcular açısından üstünlük yahut dezavantaj olup bulunmadığı şimdilik muhtemelen değil. 2020 ve ya 2021'de yapılması ortada sert ortak ayırt yok. Herkes dobra hazırlanıyor. Çok güçlü müsabakalar olacak. Ancak bizim düşüncesince en şişman madalya ümitlerimizin sakatlığının geçmesi ve hazırlanmaları düşüncesince ehliyetli sürelerinin olması bizim düşüncesince ortak avantaj."

Grekoromen takımının en sonuç 2000 Sidney Olimpiyatları'nda kalburüstü madalya aldığını hatırlatan Bora, "2004, 2008, 2012 ve 2016'da sim ile tunç madalyalar kazandık. Ancak bu olimpiyatta kalburüstü madalya kabul kılmak düşüncesince savaş edeceğiz. Rıza, 2012 Londra'da bronz, 2016 Rio'da sim madalya aldı. Bu olimpiyatlarda en şişman arzumuz ve dileğimiz kalburüstü alması." halinde düşün belirtti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1