İLKAY AYDEMİR'DEN HEPTATLONDA TÜRK ATLETİZM TARİHİNİN EN ÇOK DERECESİ

İstanbul'daki Salon Deneme Yarışmaları'nda İlkay Aydemir, Türkiye atletizm tarihinde heptatlon dalında bugüne değin meydana getirilen azami puana imza attı. İki hafta ilk U23 rekoru kırarken meydana getirdiği 5226 puanı 5530'a yükselten İlkay, değerli rekoruyla ait incelemenin ta

İLKAY AYDEMİR'DEN HEPTATLONDA TÜRK ATLETİZM TARİHİNİN EN ÇOK DERECESİ

Ataköy Atletizm Salonu, hafta böylece 22 yaşındaki İlkay Aydemir'den tarihi ortak başarım izledi. Aydemir, heptatlonda fevk üstüne üstlük başarılarına ortak yenisini henüz ilave etti ve 5530 puanla kâffesi senelerde Türkiye'deki en çok puana imza attı. İlkay'ın bu derecesi Türkiye Atletizm tarihinde en çok derece namına kayda geçti, fakat bu derecenin üstün dereceli tescili, TAF kayıtlardaki emektar üstün dereceli derecesiyle ilişik başlatılan incelemenin sonuçlanmasından sonradan yapılabilecek.

İlkay, geçmiş günkü 2947 puanın ilişkin ikinci güne 8.36'lık 60 m. mânialı PB (kişisel en iyi) ile başladı. Sırıkta 5.10 atlayan ulusal atlet, sonuç konkur bulunan 1000 metrede de 2:51.58 ile ortak ayrıksı PB yaparak güneş böylece 5530 puana ulaştı. Aydemir, bu derecesiyle sabık ay başlamış bulunan dünkü mağaza sezonunda da evren listesinin zirvesine kurulu oldu.

İlkay Aydemir, Avrupa listesinden 12 ismin alınacağı Avrupa Salon Şampiyonası düşüncesince de ortak yarar yakaladı. Genç atlet, şu anda liderlikte bulunduğu listede gücük ay ayının böylece 12 ad arasına girerse, tarihte heptatlon dalında Avrupa Salon'da yarışabilen geçmiş Türk atlet olacak.

BÜYÜKLER REKORU İNCELEMEDE

Heptatlonda Türkiye kostak rekoru namına 1997 senesinde tescil edilen ve ABD'nin Oregon eyaletindeki Monmouth kentinde Alper Kasapoğlu'nun meydana getirdiği 5612 puanlık derecesinin kusur hesaplandığı ortaya çıktı. Kasapoğlu'nun yedi alan toplamının 5453 bulunduğunu World Athletics istatistikçilerine teslim ettiren Türkiye Atletizm Federasyonu, 5612 puanın listeye nereden yazıldığını bellemek düşüncesince tetkik başlattı. TAF'ın kayıtlarındaki neticeye gereğince puanı 5453 çıkan Kasapoğlu'nun derecesi, tetkik daha sonra icabında düzeltilmiş edilecek ve Aydemir'in performansı dünkü kostak rekoru namına kayda alınacak.

TAF Teknik Kurul Başkanı Yasin Taş, mevzuyla ilişik "İlginç ortak durumla huzur karşıyayız. Eski ulusal atletlerimizden Alper Kasapoğlu'nun senelerdir listede duran heptatlon rekorunun kusur hesaplandığını ayırt ettik. 5612 puanlık derece, yedi alan hesaplandığında 5453 olması gerekiyor. Yarışma Amerika'da yapıldığı düşüncesince takdir hatası, gönderilen detaylarda döneklik olup olmadığını teslim etmemiz gerekiyor. Bu nedenden dolayı muktezi yazışmaları yaptık, ulaştığımız World Athletics sayım bilimi yetkilileri de derecenin eldeki neticelerle 5453 olması icap ettiğini doğruladılar. İncelememiz daha sonra 5612 puanın nite listeye girdiğini öğreneceğiz. Bu sürecin peşi sıra da İlkay'ın rekorunu TAF namına tescil edeceğiz" sanarak konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1