ORHUN ENE: İLK HEDEFİMİZ AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA KATILMAK

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Orhun Ene, ulusal takımdaki önceki hedeflerinin Avrupa Şampiyonası'na katılmak bulunduğunu söyledi.

ORHUN ENE: İLK HEDEFİMİZ AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA KATILMAK

A Milli Erkek Basketbol Takımı'nda Ufuk Sarıca'nın hesabına başantrenörlük görevine getirilen Orhun Ene, SPORLİG'den Erbil Altanlar'ın sorularını yanıtladı.

Bir meraklı şekilde değme yerde değme koşulda çalıştığını dile getiren Ene, şöyleki konuştu: "Öncelikle evvela şurası anlatım geçirmek isterim; ne pandemi süreci ne de sonuç senelerde mütenakıs bütçelerimiz benim infirak nedenlerinden birtanesini oluşum ediyor. Beni yakından tanıyanlar bilir, müşterek meraklı şekilde değme yerde, değme koşulda çalıştım. Yeri geldi 2'nci ligde, yeri geldi ulusal takımlarda çalıştım. Profesyoneller şekilde biz bu işi seviyorsak ve gerçekleştirmek istiyorsak elhak değme koşulda yapmakla yükümlüyüz. TOFAŞ'ta çalıştığım müddet içerisinde geçmişe baktığımızda değme sene hem uygulayım hem de kodifikasyon yönünde henüz yukarıya çıktık. Bu depar belgesi süreci havadan değil. Benim de kişi adıma çalıştığım değme kulüpte ehemmiyet verdiğim ve öge edindiğim müşterek özelliğim var. Şöyle ki; çalıştığım organizasyonlarda değme sene hesabına katarak çalışmaya bitmeme ediyorum, bu da beni motive ediyor. Ancak 5'inci sezonun başlangıcında bu sürecin eskisi kabil olamayacağını, kişi adıma bu farkı yaratamayacağımı gördüğüm düşüncesince infirak sonucu aldım. Kulübün de önünü ayırmak istedim. Bu ihtimal muhtemel müşterek gestalt değildi. Yaşadığım bu sürecin sonundan çok sürecin namına beslemek lazım. TOFAŞ aşırı kıymetli müşterek kulüp. Bizler kabil nice çalıştırıcı bu kulüpte fariza takanak ve TOFAŞ'ı ileriye taşıyacaklar. Böyle müşterek organizasyonda toprak aldığım düşüncesince aşırı mutluyum. Benden evvela etkin insanlardan almış olduğum bayrağı henüz yukarıya taşıdım. Benden sonradan burada çalışacak kişilerin kalıp gösterilebilecek, çalışmaktan sağlık duyulacak bu ortamda bayrağı henüz da fevk taşıyacağına inanıyorum."

"OYNAYACAĞIMIZ 2 MAÇTA VARIMIZI YOĞUMUZU ORTAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR"

"Milli Takım benim düşüncesince aşırı ayrı müşterek yer" diyen Orhun Ene, "Hem düzencilik hem de çalıştırıcılık kariyerimde ulusal kadro bana aşırı obje kattı. Bunun da müşterek parçası olduğum düşüncesince değme devir alım çalım duymuşumdur. Bu fariza bana öneri edildiğinde elbette ki iri müşterek mutlulukla benimseme ettim. Açıkçası TOFAŞ'tan sonradan emek vermeyi düşünmüyordum. Aynı devir diliminde birtakım kulüplerden de tekâlif aldım. Ancak ulusal kadro değişik müşterek yer. Profesyonelliğin ötesinde ulusal ekibi pakt takımından değişik kullanmak gerekiyordu. Bütün bu sebeplerden çevre rolü benimseme ettim. Zor müşterek süreç. Eleme maçlarında geldiğimiz gestalt ne bizi ne de sepet topu kamuoyunu bahtiyar fail müşterek nokta. Bu bir hale nite geldik? Bu problemin henüz sonradan etraflıca levent oturulup konuşulması gerekir. Bu süreçte gelinen vaziyette basketbolun dört başı mamur aktörlerinin oranı var. Bir henüz nite bu noktaya gelmeyiz, problemi nite çözeriz o ayrı müşterek konu. Şu andaki bizim rüçhan mevzumuz Avrupa Şampiyonası'na katılmamızdır. Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde oynayacağımız 2 maçta varımızı yoğumuzu ortaya koymamız gerekiyor. Bunu başarabilecek nitelik de oyuncularımız var. Üst kurda dört başı mamur ulusal takımlara baktığımızda adların ehemmiyetli olmadığını görüyoruz. mühim bulunan bulunan bu takımların oynadıkları oyunun müşterek felsefesi ve disiplinin olmasıdır. Bu dubara düzeninde 3-4 adet dobra oyuncunun çevresinde yapılmış müşterek kimya ve oynamaktan beğeni meydan oyuncuların bulunmuş yer aldığı ekipler bulunmaz oluyor. İsimlerden henüz aşırı sahada oynanan basketbolun kalitesi ve mücadelenin gücü önemli. Bu 2 maçta da kadroda toprak takanak oyuncularımızın bu mücadeleyi göstereceğini inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"OLİMPİYAT ELEMERİ'NDE BİZİ ZOR BİR GRUP BEKLİYOR"

Olimpiyat elemelerinde menfaatlerini güç müşterek grubun beklediğini dile getiren görmüş geçirmiş başantrenör, "Birbirinden çelimli takımlarla oynayacağız. Sağlıklı müşterek biçimde hazırlanma süreci yakalarsak değme kadro denli bizim de şansımız olur. Statü gereği havadan değil işimiz. Öncelikle Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkını elde etmeliyiz. Daha sonradan bunun verdiği maneviyat ve motivasyonla Olimpiyat Elemeleri'nde de ayırt yaratacağımıza inanıyorum" dedi.

"AMACIMIZ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARTIP MİLLİ TAKIMLARA YANSITMAK"

Milli kadro düzeyinde ayırt yaratacak aktör sayısının madun gözyaşı gruplarında aşırı müşterek tomar bulunduğunu kail Ene, "18-22 gözyaşı grubunda aşırı yetenekli, ulusal kadro düzeyinde ayırt yaratacak aktör sayımız aşırı fazla. İnşallah bu gruba müdahale oyuncular potansiyellerini geliştirerek ilerleyici senelerde henüz dobra pozisyona gelirler. Sadece açığa çıkmayan gizil üstünden konuşmanın da ulusal kadro düşüncesince müşterek manası olmadığını görüyoruz. Potansiyelden henüz çok sahada yaratılacak ayırt ve o oyuncuların 4,5 sene sonradan sahaya çıktıklarında ne noktada oldukları önemli. Bu durunda bizlere, kulüplere aşırı ehemmiyetli gösteriş düşüyor. Belki de minimum suçlanabilecek aktör oyuncular. Bizim görevimiz onları ortaya çıkarmak. Türk basketbolunda baktığımızda değme obje istediğimiz kabil gözükmese de bu gizil coşku veriyor. Amacımız bu potansiyeli ortaya çıkartıp ulusal takımlara yansıtmak" sanarak konuştu.

"SADECE YABANCI BAHANESİNE SIĞINAMAYIZ"

"Neden birinci yetiştirmekte külfet çekiyoruz" sorusuna karşılık sağlayan Orhun Ene, şunları söyledi: "Artan ecnebi sayısı ve bu yabancıların Türk oyunculardan henüz müşterek tomar günah almış yer aldığı bina sonucunda başta birinci pozisyonunda ecnebi adların kullanıldığını görüyoruz. Bizim zamanımızla bu vakti kıyaslamamak lazım. Bizlerin o devirde rekabette değişik şanslarımız vardı. Günümüzde ise çabucak ecnebi sayısı bahanesine sığınamayız. Bugün Türk oyuncuların işleri henüz güç zorla olanaksız değil. Dünyada değme sektörde rakiplik henüz çetin. Bizlerin de aktör kardeşlerimize asistan olmamız lazım. Ancak onların da müşterek İspanyol, müşterek Fransız aktör kabil bulundukları yeri benimseme etmeyerek henüz aşırı emek harcamaları gerekiyor."

"BU SÜRECİN OYUNCULARIN EKSİK YÖNLERİNİ GİDERMEK İÇİN FIRSAT OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Covid-19 periyodunun basketbola verdiği zararlardan bahseden Orhun Ene, "Bu proses bitmeme ederken henüz evvela yapabildiklerimizi gerçekleştirmek elbette ki olabilir değil. Herkesin henüz aşırı doğurucu olması gerekiyor. Belki müşterek araya gelmiş şekilde müsabakalar yapılamıyor. Normale döneceğimiz vakte tertiplenmek düşüncesince henüz müşterek tomar ferdî emek vermek yapılmalı. Bu biçimde eksikliklerimiz müşterek seviyede de olsa giderilebilir. Basketbol elbette ki karşılaşma yapınca güzel. Ama o maçta da en dobra aktör olabilmek düşüncesince ferdî icraat da aşırı önemli. NBA yıldızlarının Off-Season'da beş altı ayını salonun ortamında girerek biricik başına güçsüz taraflarını yükseltmek düşüncesince çalıştığını görüyoruz. Bunun düşüncesince biricik pota biricik ferde gürbüz ehliyetli olur. Bu sürecin oyuncuların fire taraflarını bertaraf geçirmek düşüncesince vesile bulunduğunu düşünüyorum" dedi.

"BASKETBOL ÜLKESİ OLMAMIZ İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER VAR"

"Özellikle A Milli Takım seviyesinde kişi vatanımızda ehemmiyetli başarılar elde ettik" diyen Orhun Ene, laflarını şöyleki sürdürdü: Basketbolda dengeli müşterek biçimde bulunmaz olabilmemiz, sepet topu ülkesi olmamız düşüncesince yapmamız gerekenler var. Biz yakaladığımız başarıları jenerasyonlarla dönemsel şekilde alıyoruz. Seyirci yardımı ile vatanımızda oynamanın verdiği güdeleme neticeleri elbette ki etkiliyor. Evimizde muvaffakiyet elde ettiğimiz 2001 ve 2010 sonrası yapılması gerekenleri yapamadığımız düşüncesince mergup neticeleri alamadık. Bu bap hesabına aşırı etraflıca levent konuşulması gerekir. Şu asıl var: Kendi vatanımızda oynadığımız turnuvalarda elde ettiğimiz dereceler dünyada yerimizi belirlemiyor. Yurt haricinde meydana getirilen turnuvalarda da dengeli müşterek biçimde geçmiş 6 ortada kalmayı hedeflemeliyiz. Kalıcı müşterek sepet topu ülkesi olmayı amaçlayarak bu doğrultuda çalışmalıyız. Sadece biricik turnuvaya müteveccih icraat olmamalı. O turnuvanın tesiri kaybolduktan sonradan emektar alışkanlıklarımıza dönecek olursak istediğimiz dengeli neticeleri alamayız."

"2001'DEKİ TURNUVANIN YERİ ÇOK AYRI"

2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın yerinin aşırı ayrı bulunduğunu kaydeden başantrenör Ene, "Avrupa Şampiyonalarında ve iri turnuvalarda etraflıca seneler bulunmaz olamayan Türk basketbolu düşüncesince 2001'deki turnuvanın yeri aşırı ayrıdır. 2001 Avrupa Şampiyonası'nda birlik müşterek kodifikasyon gerçekleştirdik. Bu organizasyonu düzenleyen ülkenin ulusal ekibi şu demek oluyor ki bizlerin sahada göstereceğimiz başarım nikbet mevzusuydu katıksız olarak. Basketbolda yalan sahibi bulunan devletler ile kıyasladığımızda düpedüz sağlam de talih verilmemiş müşterek kadro şekilde turnuvaya başladık. O devri bilmeyen insanoğlu düşüncesince bu geçerli boy beyan geçirmek lazım. Yaklaşık 3 kocaoğlan bulan eksiksiz müşterek tedarik devri geçirdik. 2 adet jenerasyonun müşterek araya geldiği aşırı dirayetli müşterek takımımız vardı.Turnuva süresince aşırı güç anlamış olur yaşadık. Gruptan çıkamayacak bir hale geldik. Turnuvanın favorilerinden İspanya'yı yenerek fevk tuğra kaldık. Sakatlarımız vardı. Daha sonradan aşırı hususi anların yaşandığı sonuç saniyelere denli heyecanın yaşandığı maçlar oynadık. Ben o jenerasyonda yaşlılar grubundaydım. Kariyerim açısından aşırı kıymetli anlardı bunlar. O sürecin böylece Hırvatistan, Almanya kabil sonuç saniyelerde kazandığımız maçlarla vakti müşterek muvaffakiyet elde ettik" ifadelerini kullandı.

"BASKETBOL HAYATIMIZIN, AİLEMİZİN EN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN BİRİ"

Son şekilde ailesiyle ilişik mevrut soruya karşılık sağlayan Orhun Ene, "Küçük oğlum Denizhan ABD'de okuyor. Basketbol oynayacak pandemi sürecinin bitmesinin ardından. Basketbol değil, yetişek gayeli şekilde ABD'ye gitti. Üniversitede eğitimine bitmeme ederken bire müşterek sürede da sepet topu oynayacak. Büyük oğlum Yiğit de oyunculuğun peşi sıra Darüşşafaka'da antrenörlüğe başladı. O da üniversitede okumaya bitmeme ediyor. Ben ve eşim basketçi olduk fakat bunun zorluklarını da yaşadık. Daha sonradan ikimiz çalıştırıcılık yaparken onun zorluklarını da en yakından gördük. Tüm bu süreçte çocuklarımız iri teessürat yaşadılar hem sepet topu canlandırırken hem de demin iri oğlum çalıştırıcılık yaparken. Çünkü onları devamı bizle kıyaslayan yahut bizim üzerimizden sonsuz onlara mesajlar verenler oldu. Ebeveynleri şekilde çocuklarımıza basketçi olmaları, bunun eğer olmazsa olamaz yer aldığı dair müşterek bası yapmadık. Çocuklarımızın bu mevzuda kendilerinin arzulu şekilde seçimlerini yapması düşüncesince onları engellenmeyen bıraktık. Oğullarımız bu proses içerisinde bizim denli bahtlı değillerdi. Biz basketbolu keşfettik. Daha sonradan ne işe yaradığını arayıp bulduk ve oyuna aşırma olduk. Ama Yiğit ve Denizhan basketbolu doğdukları günden itibaren değme devir civarlarında buldular. Basketbola intikal etmeleri aşırı havadan oldu. Zorluk içinden mevrut birinin basketçi olması henüz kolay. Her çeşitli imkana erbap bulunan kişilerin bu imkandan vazgeçerek salona kapanması, çalışması, dobra müşterek basketçi kazanmak düşüncesince motive olması aşırı henüz zor. Bizden değişik müşterek dünyaya mevrut çocuklarımız basketbolu seviyorlar. Basketbol hayatlarından ehemmiyetli müşterek zerre fakat basketbolun haricinde erbap oldukları aşırı ehemmiyetli nitelikleri de var. Çocuklarımızla basketbolu konuşuyoruz, paylaşıyoruz. Onların da kendi kendilerine müşterek yaşamı var. Bununla beraberce sepet topu hayatımızın, ailemizin en ehemmiyetli parçalarından biri" niteleyerek laflarını noktaladı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1