TESİSLERİYLE ZİRVEDE DÖRT SEZON SPORTMEN AĞIRLAYAN ŞEHİR: ERZURUM

Bugüne denli nice arsıulusal şita ve yaz spor organizasyonuna ev sahipliği eden Erzurum, sonuç 10 yıldaki yatırımlarla sporun merkezi durumuna geldi.

TESİSLERİYLE ZİRVEDE DÖRT SEZON SPORTMEN AĞIRLAYAN ŞEHİR: ERZURUM
Erzurum

Kış turizminde Türkiye'nin ışıltılı yıldızı adına yayınlanan ve şita sporlarında tesisleriyle iri zevk toplayan Erzurum, dört zaman spor yapılabilen merkezleriyle sporcuların merakını çekiyor.

Atlama kuleleri, buz pateni, buz hokeyi, curling salonlarının birlikte dünyaca adlı sanlı Palandöken ve Konaklı ski merkezlerine eş şehir, arsıulusal nice organizasyonu başarıyla bitirme tecrübesiyle de öne çıkıyor.

70 bin 250 lisanslı sporcusu bulunuyor

Daha ilkin 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları, 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF), Dünya Karışık Çiftler Curling Şampiyonası, ISU Kısa Mesafe Sürat Pateni Dünya Kupası, FIS SBX Snowboard Dünya Kupası kabilinden organizasyonlara değerli biçimde ev sahipliği eden kent, lisanslı sportmen sayısıyla da adından lakırtı ettiriyor.

Sadece büyüklük desteği ile şehirde 400 milyon teklik bedelle yaşama geçirilen tesislerle akıbet 10 yılda özellikle şita sporları peyda etmek kıl payı değişik branşlarda 70 bin 250 lisanslı sportmen yetişti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile spor federasyonları iş donanmasında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesince kente kazandırılan spor yatırımları, kenti adeta spor merkezine dönüştürdü.


Olimpik yüzme havuzları, dinlenme kampı merkezleriyle yaz-kış spor yapılıyor

Büyükşehir Belediyesince kente kazandırılan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'yle ayak topu kulüplerinin mevsim evveliyat kuvvet depoladığı kent, olimpik yüzme havuzlarıyla da dikkatleri dair çekiyor.

Kış mevsiminde hamam suyla doldurulan olimpik havuzlarda Almanya, Polonya, Slovakya, Yunanistan ve Ukrayna kabilinden devletlerin ulusal yüzücülerini ağırlayan denizsiz kentte, dinç yüzücüler de gine bu havuzlarda eğitilerek geleceğin şampiyonları yetiştiriliyor.

Uzun ve yalçın pistleriyle şita sezonunda dünya içi ve haricinde binlerce turiste ev sahipliği eden Palandöken Kayak Merkezi ile Türkiye'nin biricik atlama kulelerinin bulunmuş olduğu kentte, yaz-kış spor yapılıyor.

Kentte, binlerce bireyin izleyici kapasiteli buz hokeyi, buz pateni, curling ve short track salonlarının birlikte kayaklı koşu, biatlon tesisleri ile karate, judo, tekvando, yumruk oyunu ve değişik branşlardan da sporcuların büyüdüğü salonlar da bulunuyor.

"Spora 400 milyon teklik envestisman yapıldı"

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, AA muhabirine, sportmen ve spor tesisleri yönünde baş döndürücü güzel noktada olduklarını söyledi.

Yapılan yatırımların öneminden bahseden Taşkesenligil, şu biçimde konuştu:

"Şu anda Türkiye'nin nice noktasında kar yokken burada ski yarışları yapılmaktadır olması, yatırımların ne genişliğinde akla yatkın biçimde gerçekleştirildiğini gösteriyor. 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile şita sporları serüvenine başladık. Bugün buralara meydana getirilen yatırımların averaj miktarı 400 milyon teklik civarında. Bu derece iri yatırımlar yapıldığında, neticesini kullanmak herkesin hakkı. Bütün branşlarda pandemi evveliyat salonlara gittiğimizde tıklım tıklımdı. Biz Türkiye'de şita sporları yönünde en değerli iliz ve peyda etmek zorundayız."

Taşkesenligil, şita sporu branşlarında ulusal kadro düzeyindeki sporcuların yüzdelik 80'inin Erzurum'da yetiştiğini belirterek, arsıulusal organizasyonlara ev sahipliği meydana getirecek tesislerin Erzurum'da bulunduğuna ayraç etti.

Kentteki curling salonunun Avrupa'nın en güzel salonlarından birlikte tanesi bulunduğunu özetleyen Taşkesenligil, şunları kaydetti:

"Yine atlama kuleleri Avrupa'nın en güzel kulelerinden birlikte tanesi. Bunu tez ederiz ve buradaki ameliyat çizgi safhada. Ara vermeksizin dünyanın ve Avrupa'nın nice ülkesinden kayak, kayakla atlama, curling, patinaj kabilinden sporlar düşüncesince kampa mevrut sporcular var. Biz bunlarla kolektif idman yapmış olup sporcularımızın gelişimlerine ulama sağlıyoruz. Bu açından baktığımızda şita sporlarını eden ulusal sporcularımız bu devasa tesislerde yetişiyor."

"Erzurum yüzmenin de kampüsü olmaya başladı"

Erzurum'un şita sporlar özellikle peyda etmek kıl payı gayrı branşlarda da kendini tanıt etmiş birlikte site bulunduğunu vurgulayan Taşkesenligil, "Yüksek irtifalı dört dörtlük olimpik yüzme havuzu elden burada var. Almanya, Polonya, Ukrayna, Fransa kabilinden devletlerin ulusal takımları, bizi izlem yazar burada dinlenme kampı yapıyor. Erzurum bu anlamda yüzmenin de kampüsü olmaya başladı. Büyükşehir Belediyesinin ve müdürlüğümüzün erdemli irtifalı dinlenme kampı alanlarında 16 dört dörtlük standartlı çim sahalarımız bulunan ve yazları Süper Lig, 1, 2 ve 3. Lig takımlarına dinlenme kampı olanağı sunuyor. Erzurum hem yaz bununla beraber şita turizminde yaşanır birlikte il olma ayrıcalığı taşıyor." diyerek konuştu.

Fuat Taşkesenligil, şehirde herhangi birlikte branşta değerli sporcuların bulunduğunu anlatım ederek, "Boks, karate ve judoda da lakırtı sahibiyiz. 20 sene öncesine baktığımızda sporun toy gıcır yerleştiği ilimiz kişi yoğunluğu itibarıyla önceki 5 il arasında. Lisanslı sportmen sayımız şu anda 70 bin 250 şu demek oluyor ki 760 bin sözü geçen birlikte il düşüncesince 70 bin lisans. Bu da ilin yüzdelik 10 insanının spor yaptığını gösteriyor. Bu da Türkiye averajının baş döndürücü üstünde." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1