Otomatik Sigorta’nın Önemi

Otomatik sigorta ile evlerinizde elektrik hatlarınızı güvende tutabilirsiniz. Olası kısa devre gibi bir durumda otomatik sigorta devreye girerek gücü keser ve olası bir sorunu engeller.

Otomatik Sigorta’nın Önemi

Evlerimizde, iş yerlerimizde daha doğrusu elektrik bulunan herhangi bir yapıda girişte veya dairenin içerisinde üst kısımda bulunan bir kutu bulunmaktadır. İçerisinde birçok düğme yer almaktadır. İşte bu düğmeler otomatik sigorta veya elektrik sigortası olarak adlandırılır.

Elektrik sigortası evlerimizi, iş yerlerimizi olası elektrik arızası tehdidinden korumaktadır. Devre de meydana gelebilecek olası kaçak, kısa devre gibi durumlarda devreye girerek enerjiyi kesen bu cihazlar sistem için büyük önem arz etmektedir.

Otomatik Sigorta Nedir?

Devreden geçen akımın belirli bir değerin üzerine çıkmasını engelleyerek devre elemanlarını ve devreye bağlı alıcıların zarar görmelerini engelleyen aynı zamanda meydahan gelebilecek kazalara ve arızalara karşı koruma sağlayarak hem sistemi koruyan hem de insan sağlığını koruyan yardımcı devre parçasına otomatik sigorta ya da daha bilinen adıyla elektrik sigortası adı verilmektedir.

Bu sigortalar devreye seri bir şekilde bağlanarak fazla akımı engeller ve sigorta üzerinde belirtilenden daha fazla akım geçmesi durumunda devreyi açar.

Otomatik Sigorta Nasıl Çalışır?

Bu sigortalar elektrik devresi için önemli bir güvenlik elemanıdır. Bu eleman kullanım alanlarına göre de farklılık göstermektedir. Devreden geçen geçen, geçecek amper değerine göre  sınıflara ayrılır. Sigortaların üzerinde 10 amper, 20 amper, 25 amper, 32 amper gibi değerler bulunmaktadır. Bunlar sigortanın çalışma sınıflarıdır. Ayrıca B, C, D gibi değerler ile anılmaktadır. Bunların kullanım alanları aşağıdaki şekildedir;

B Eğrisi

3In - 5In

Ev ve benzeri yerler

Aydınlatma ve rezistif yük devresi vb.

C Eğrisi

5In - 10In

Endüktif yükler

Transformatör ve motor devresi vb.

D Eğrisi

10In - 20In

Endüktif yükler

Kompresör motoru devresi vb.

Kullanımına örnek vermek gerekirse, B tipi 10A değerinde bir sigortada manyetik açmanın gerçekleşmesi için sigortanın üzerinden en az 30A akım geçmelidir.

Elektrik Sigortası Çeşitleri

Otomatik sigorta genel itibariyle elektrik sigortası içerisinde sayılmaktadır. Bunun dışında aşağıdaki gibi çeşitleri bulunmaktadır.

  • Bıçaklı sigorta

  • Otomatik sigorta

  • Cam sigorta

  • Buşon sigorta

  • Yüksek gerilim sigortaları

Sizlerde kaliteli bir otomatik sigorta almak isterseniz Faz Ticaret adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1