Uluslararası Ticaret ve Uluslararası Taşımacılık Önemi

 Uluslararası taşımacılık ile ülkeler arasında çeşitli yollar ile taşımacılık yapılmıştır. Bu noktada çeşitli ihtiyaçların ve maliyet kalemlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte de farklı şekillerde taşımacılık yapılmıştır. Şimdi bu taşımacılık yöntemlerine bir göz atalım

Uluslararası Ticaret ve Uluslararası Taşımacılık Önemi

Uluslararası ticaret kavramı aslında bir ihtiyaçtır. Nitekim birileri fazla üretim yaparken birileri de yetersiz üretim nedeniyle dışarıdan ürün almak durumunda kalmaktadır. Bu nedenle tarihte elbette başka örnekleri de vardır ancak ilk olarak bu konuda İngiltere’yi örnek gösterebiliriz. İç piyasaya fazla gelen ürünleri uluslararası alanda satmak isteyen İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelere satmak istemiş fakat bu ülkeler kabul etmemiştir. Sonrasında Osmanlı’ya gelerek ürün ticareti kabul ettirmiştir. Bunu takiben de Balta Limanı Serbest Ticaret Anlaşması ile tescillenmiştir. Ancak unutmamak gerekir ki serbest ticaret her zaman ülkelerin yararına olmaz. Bunu 1861 yılında Duyun-u Umumiye İdaresi’nin kurulması ve 1875 yılında Osmanlı’nın iflasını açıklamasıyla birlikte görebiliriz.

Uluslararası Taşımacılık Çeşitleri Nelerdir?

Uluslararası taşımacılık farklı şekillerde yapılmaktadır. Daha doğrusu taşıma yapılan gönderim yoluna göre değişmektedir. Uluslararası taşımacılık çeşitleri şu şekildedir;

  • Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

  • Uluslararası Konteyner Taşımacılığı

  • Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

  • Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

şeklinde sıralayabiliriz.

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

En hızlı taşımacılık yöntemlerinin başında gelen havayolu taşımacılığı, buna rağmen yüksek maliyeti nedeniyle çok sık kullanılmayan ve herkes tarafından tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

Maliyeti en düşük taşımacılık yöntemlerinden olan demiryolu taşımacılığı, aynı zamanda en güvenli yöntemlerden biri olmasına rağmen her yerde demiryolu olmaması nedeniyle biraz sorun yaşamaktadır.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Aksi bir durum olmadığı sürece başladığı noktadan bitiş noktasına kadar aktarmasız bir taşımacılık olanağı bulunan, diğer taşıma türlerine nazaran daha hızlı, özellikle kısa mesafelerde oldukça ucuz olması nedeniyle karayolu taşımacılığı önemlidir. Tarihin en eski taşımacılık türlerinden biridir.

Uluslararası Konteyner Taşımacılığı

Taşıma kapasitesi en yüksek taşımacılık yöntemlerinden biri olan konteyner taşımacılığı ya da bilinen adıyla denizyolu taşımacılığı yüksek kapasitesi sayesinde özellikle uzun mesafeli taşımalarda önemlidir ve en çok tercih edilen taşımacılık yöntemlerindendir.

Türkiye’de uluslararası taşımacılık alanında öncü firmalardan birisi Borusan Lojistik diyebiliriz. Uluslararası taşımacılık işlemleriniz için Borusan’ı tercih edebilirsiniz.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2018, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1