alexa

Uydu Savaşları

31 Ağustos 2017 itibariyle dünya yörüngesindeki uyduların sayısı 1,738'e ulaştı. Bu uyduların 803 tanesi Birleşik Devletlere, 204 tanesi Çin’e, 142 tanesi Rusya’ya ve geri kalan 589 uydu ise Diğer ülkelere ait. ABD’ye ait bu 803 adet uydunun 18 adedi sivil, 476 adedi işletmelere, 150 adedi devlete geri kalan 159 adedi ise orduya ait.

Bu uydular televizyon ve haberleşme, navigasyon, hava durumu, araştırma ve önemlisi casusluk faaliyetlerinde kullanılıyor. Tabi ki casusluk faaliyetleri deyince dünyanın jandarması durumunda olan ABD ilk akla gelen ülke. ABD’nin az önce bahsettiğimiz 803 adet uydusuna ek olarak dünya yörüngesine yolladığı casus uydular olduğu Jonathan McDowell tarafından 2002 yılında iddia edilmişti.

ABD bu tür casus faaliyetlerini Ulusal Güvenlik maskesi adı altında gizlemeyi çok iyi başarıyor. Bunu yaparken de dünya yörüngesini çöplüğe çevirmekten de çekinmiyorlar. Sadece ABD mi? Rusya, Çin ve Almanya’nın da bu tür faaliyetleri olduğu aşikar.

Bundan yaklaşık birkaç ay önce Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez uzaya ABD ordusu için casus uydu gönderdi. Şirket, ulusal güvenlik nedeniyle uyduyla ilgili herhangi bir bilgi vermedi. SpaceX deyince aklımıza artık Elon Musk geliyor. SpaceX daha önce kullanılmış bir roketle uzaya haberleşme uydusu göndermiş ve başarılı olmuştu. Bu aynı zamanda maliyetlerin yarı yarıya düşeceği manasına geliyordu. Biliyorsunuz 2020 yılında yörüngeye göndereceğimiz 5A ve 5B uydularımızın alt yüklenicisi durumundaki firma SpaceX.

Bu son proje ile yörüngeye göndereceğimiz uyduların Türk Mühendislerin katılımıyla oluşacağı açıklandı. Eğer bunu gerçekten başarabilirsek ki bunun için hiçbir engel yok, geç de olsa bu kendimize bir yer açabiliriz. Aksi takdirde milli güvenliğimizden asla bahsedemeyiz. Gelişen teknolojik iklime ayak uydurmakta geç kalmamamız gerekiyor. Aksi takdirde Big Brother bizi izlemeye evimizin içinde hayalet gibi dolaşmaya devam edecek.

YORUM EKLE

banner16

banner1

seo uzmanı