1 TL’LİK KOMİSYON YARGITAY’A KADAR ÇIKTI

Tek çekim yapılan kredi kartlarında, tüketiciden 'komisyon' adı altında ayrıca bir ücret istenmesi, Yargıtay’a kadar çıktı. Son olarak bir tüketici telefon faturasını öderken 1 lira 5 kuruşluk “komisyon' ile karşılaşınca konu Yargıtay'a taşındı. Tek çekim yapılan k

1 TL’LİK KOMİSYON YARGITAY’A KADAR ÇIKTI

Tek çekim yapılan kredi kartlarında, tüketiciden 'komisyon' adı altında ayrıca bir ücret isteniyor. BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre; bu durum 'suç teşkil ediyor. Son olarak bir tüketici telefon faturasını öderken 1 lira 5 kuruşluk "komisyon' ile karşılaşınca konu Yargıtay'a kadar çıktı.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, alınan ücrete 'deli dumrul vergisi' diyerek gönderme yaptı. Konunun Yargıtay'a kadar çıkmaması gerektiğini ifade eden Ağaoğlu, "Yargıtay da doğru kararı verdi" dedi.

Kredi kartıyla cep telefonu faturasını tek çekim ödeyen bir kişiden 1.05 lira değerinde 'komisyon' bedeli kesildi. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. Maddesi'nde yer alan BDDK'nin belirlediği kıymetli maden, hisse senedi, yabancı para gibi fiyatı anlık değişen ürünlerin satışında kredi kartıyla tek çekim ödemelerde komisyon alınmasının yasaklandığı maddesine aykırı bir durum olunca da olay yargıya taşındı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1