3 NESİLDİR EN ALTIN ANTİKA HALILARI HALIYLA TAMİR EDİYOR

İstanbul'da 3 nesildir "antika halıları antika halılarla" tamir fail ailenin sonuç mümessili Ramazan Yumuşak, 11 yaşlarında eğitimini bırakıp başladığı 36 salname mesleğini doğacak nesillere aktarma etmek istiyor.

3 NESİLDİR EN ALTIN ANTİKA HALILARI HALIYLA TAMİR EDİYOR
İstanbul

Selçuklu ve Osmanlı Devleti'yle baş başa Anadolu coğrafyasının tamamına yayılan halı-kilim kültürü bugün de ilkin Avrupa peyda etmek neredeyse dünyanın nice sahasında giranbaha halı koleksiyonlarıyla popülaritesini bitmeme ettiriyor.

Özellikle Osmanlı Devleti'nde saray halıları kendisine aşina Hereke Fabrika-i Hümayünü'nde imal edilen Hereke ve Kumkapı halılarına ek kendisine Uşak, Kayseri, Isparta, Milas, Kula, Kars, Bergama, Kayseri derece yerlerde üretilip antika ayrıcalığı haiz halı ve kilimler Türkiye düşüncesince prestijli müşterek kültürel refah olma ayrıcalığı taşıyor.

Zamanla eskiyen, boyası atan yada yıkma bulunan kıymettar antika halılar ise ilkin Kapalıçarşı'da peyda etmek neredeyse Tarihi Yarımada'daki stratejik zanaatkarın ellerinde özenle tamir edilerek geleceğe taşınıyor.

Antika halıların kıymetini kaybetmemesi düşüncesince benzeri nitelik ve dokudaki müşterek başka halıyla tamir geleneği 1950'lere derece genellikle gayrimüslim zanaatkarlarca bitmeme ettirilirken elan bilahare Türk ustalar da sektörde elan müşterek tomar arazi almaya başlıyor.

"Halıyla halı tamir" geleneğini bugünlerde yaşatan stratejik ustalardan bulunan Yumuşak da Bab-ı Ali Halıcılar Çarşısı'nda dedesinin 1969'da bu bölgede angın Jacques ve Albert ustalardan öğrendiği zanaatı Japonya'da ayrımsız işi eden kardeşiyle baş başa yaşatmaya çalışıyor.

"11 yaşımda okulu bırakıp işe başladım, hala bitmeme ediyorum"

Yumuşak, halı kültürünün tarihî geçmişini ve dizge yolculuğunu AA muhabirine anlattı.

Dedesinin 1969'da gayrimüslim ustalardan öğrenerek başladığı mesleği babasının arkası sıra bitmeme ettirdiğini özetleyen Yumuşak, "Dedem bu mesleği öğrenen dü Türk'ten biriydi. Kardeşlerimin dünya dışına gideceği anlaşılınca babam bana, 'Okumaya bırak kişi elemanımız ol. Bu işi öğren' dedi. Çünkü eller işi öğrendikten sonradan bırakıp gidiyordu. Ben de 1985'te 11 hayatta okulu bitirip halı tamiri işine atıldım. O gündüz bugündür de çalışıyorum." diyerek konuştu.

Yumuşak Türkiye'de halının en ehemmiyetli kültürel zenginliklerinden birisi bulunduğunu altını çizerek halı-kilim evveliyatına bağlı şunları kaydetti:

"Halı kültürü Türklerin gerçekte Orta Asya'dan getirdikleri müşterek kültür. Özellikle Oğuz boyundan mevrut Türkmenler ve Azerbaycan Türklerinde elan baş döndürücü yaygın. Çünkü göçkün ve plato hayatında halı ve sergi en esas ürünlerdendi. Kimi devir duvara asıyorlar, bazısı devir namazlık ayrıca tabanca kılıfı kendisine kullanıyorlar. Osmanlı devrinde ise bilhassa Uşak çeşidinden saray halısı dokunmaya başlanıyor. Daha sonradan 19. yüzyılda Feshane halıları dokunmaya başlanıyor.

1843'te Sultan Abdülmecid çeşidinden Fabrika-i Hümayün kuruluyor, orada Hereke halıları dokunuyor. Daha sonradan 19.yy böylecene tasar çizimci ve dokuyucu Zarek Usta ile adlı sanlı harir Kumkapı halıları dokunuyor. Dünyada stratejik halılardandır ve baş döndürücü değerlidir. "

Halı kültürünü keyiflendirmek düşüncesince az aşina mesleğine geçmiş günkü aşkla bitmeme ettiğini kail Yumuşak, "Eski halıları, o yörenin halılarını bulup onun ipleriyle tamir yapıyoruz. Konya halısını gine Konya halısı, Türkmen halısına Türkmen halısı anımsamak geçişsiz zira dokuları baş döndürücü farklı. Bizim işimiz bu. Bir halıya dü ay üç ay iş veriyoruz. İki üç ay o halıyla yatıp kalkıyoruz. Eski halıları bulduktan sonradan söküyoruz, şampuanla yıkatıp yumuşatıyoruz, ütülüyoruz. Tekrar halıya kullanıyoruz ki dü yüzlük halıya dokusu uysun. "

Yumuşak antika halı tamirine en baş döndürücü talebin Avrupa'dan geldiğini belirterek Almanya, Fransa, İtalya derece ülkelerdeki koleksiyonerlerin baş döndürücü sayıda antika halısını tamir ettiklerini laflarına ekledi.Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1