30 ŞELALENİN BULUNMUŞ OLDUĞU AYDIN'DAKİ DELİÇAY VADİSİ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde irili ufaklı 30 şelale ve tahminî 2 bin salname yer aldığı değerlendirilen zamanı köprünün bulunmuş yer aldığı Deliçay Vadisi, tabiat tutkunlarının beğenisini bekliyor.

30 ŞELALENİN BULUNMUŞ OLDUĞU AYDIN'DAKİ DELİÇAY VADİSİ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR
Aydın

İlçe merkezine kısaca 15 kilometre uzaklıkta mevcut Alhisar Mahallesi'ndeki Deliçay Vadisi anıtsal yapısı ve şelaleleriyle dikkati çekiyor.

Dar ve izlek yollardan geçilerek erişilen alanda irili ufaklı 30 şelale arazi alıyor. Vadi süresince girintili çıkıntılı kayalıklarsa cari suyla beraberce misafirlerine yegâne müşterek dekor sunuyor.

Vadinin ortasında kısaca 2 bin salname bulunduğu değerlendirilen zamanı köprü arazi alıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, bölgenin acemi gıcır keşfedilmeye başlandığını, buranın turizme kazandırılması düşüncesince emek vermek yapacaklarını söyledi.

Şelalelerin art arda sıralanmasının derinlemesine müşterek ilerleyiş parkuru oluşturduğunu vurgulayan Tuncer, şöyleki bitmeme etti:

"Bunlardan ihtimal en güzeli Alhisar Şelalesi. Valimiz Hüseyin Aksoy'un da anlatım etmiş bulunduğu üzere Aydın'da turizmi senenin 12 ayına duyurmak istiyoruz. Kuşadası ve Didim üzere ehemmiyetli yaz gezim ilçelerimiz var. Buradaki gezim performansımızdan da akıbet basamak memnunuz. Dünyada gezim bundan böyle henüz aşırı butik biçim almaya başladı. Kovid-19 pandemisi de buna aktif fiil ergin olabilir. Bu açıdan henüz önemsiz gruplarla özelleştirilmiş içeriklere erbap gezim konseptinin yerleştirilmesi de turizmin senenin 12 ayak tabanı yayılmasına yardım sağlayacaktır."

Tuncer, "Şelalelerin zamanı Kemer köprüsüyle bir araya gelmesi de gerçekte yegâne müşterek bedel yerine karşımıza çıkıyor. Doğa harikası lokasyonları takdim etmek amacındayız. Burası birlik müşterek natür manzarasını resmediyor. Doğaseverleri ve trekking sporlarına nazarıitibar duyan turistlerimizin burayı banko görmelerini istiyoruz. Herkes gelsin ve manzaranın tadını çıkarsın." diyerek konuştu.

Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş ise başta doğaseverleri buraya döşemek düşüncesince planlar imar etmek istediklerini anlatım etti.

Ziyaretçilerden Muzaffer Çetinkaya da alana nice kere geldiğini belirterek, "Burada az henüz değme adımda müşterek şelaleyle karşılaşıyorsunuz. Gördüğümüz değme şelalede ayrı müşterek gösteriş ve dekor vardı. Hakikaten bu süreçte doğayla içe iktisap etmek aşırı esenlik vericiydi." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1