ACİL TIP UZMANLARININ 'COVİD-19 ÖYKÜLERİ' KİTAPLAŞTIRILDI

Koronavirüsle savaş fail kişilerin yaşadıklarının anlatıldığı Covid-19 Öykü yarışması düzenleyen Acil Tıp Uzmanları Derneği, kestirmece 250 hikâye içinden seçtiği eserleri kitaplaştırdı.

ACİL TIP UZMANLARININ 'COVİD-19 ÖYKÜLERİ' KİTAPLAŞTIRILDI

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER), koronavirüsle mücadelede farkındalık peyda etmek ve esenlik çalışanların yaşadıklarını beyan etmek yerine Covid-19 hikâye yarışması düzenledi. Yaklaşık 250'den nezdinde tomar eserin katılmış olduğu müsabakada dereceye giren öykülere ihsanıhümayun verildi. Acil Tıp Uzmanları Derneği'nin belirlediği 20 nefis hakem heyeti üyeleri kabilinden seçilen birtakımı kıssalar Prof. Dr. Başar Cander ve Prof. Dr. Cengiz Akıncı kabilinden düzenlenip hazırlanarak 'Covid-19 Öyküleri' ismi altında kitaplaştırıldı. ATUDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Başar Cander ve Covid-19 hikâye yarışmasında ikincilik ödülü alan Yusuf Emre Bozan, Covid-19 Öyküleri kitabını Demirören Haber Ajansı'na anlattı.


"BİRBİRLERİNE EMPATİ DUYGUSU YAPSINLAR"

Hikaye yarışmasının kombinezon amaçlarından uydurma fail Prof. Dr. Başar Cander, "Bu hikâye esasta 6 sene öncesine dayanıyor. Acil servisler yaşantımızın baştan sona baş döndürücü ehemmiyetli nezdinde parçası. Acil servislere 130 milyona benzeyen başvurudan bahsediyorduk. Acil servislerle ilişik şikayetler, hüküm olayları, doktorlarla hemşirelerin yaşadıkları bizi acildeki öyküleri yazmaya gönderme etti. Biz 2015 yılından itibaren değme sene acilin öyküleri diyerek kitap çıkarıyorduk. Amacımız da doktorların, hemşirelerin, hastaların, pestil yakınlarının bire nezdinde safta bulunduğunu göstermekti. Birbirlerine duygudaşlık duygusu yapsınlar ve neler yaşadıklarını anlatsınlar. Covid pandemisi şişman nezdinde olay. Halkın bizimle baş başa akım etmesi baş döndürücü henüz şişman ehemmiyet kazanıyor. Kendi başına gelmeyince insanoğlu olayın rehavetini anlayamayabiliyorlar. Biz bu yaşananları covid-19 kitabı projesiyle halkımıza açtık." dedi.


"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ NELER YAŞADIĞINI TARİHE NOT DÜŞMEK İÇİN OLUŞTURDUK"

Cander, "Bu kitapta özlük yakınlarıyla pestil izleme edenler, covid-19 dolayısıyla pestil olanlar, covid-19 dolayısıyla yakınlarını kaybedenler eksiksiz bunları birleştiren kıssalar geldi. Biz bunları nezdinde yarışmayla yapıyoruz. Bir konkur halinde düzenliyoruz. Bize 250'nin üstünde hikâye bu biçimde geldi. Bunların içinde en dokunaklı ve en dobra tabir edilenleri ayırıyoruz ve önce şekilde onları basıyoruz. İnsanların neler yaşadığını anlasınlar. Bu şeklide şahısların covid-19'u henüz elleme anlayabilmelerini arzuluyoruz. Bu biçimde mücadeleye henüz baş döndürücü hız göstermelerini hedefliyoruz. Biz bu kitabı halkı mücadelenin içinde tutmak, doktorların, hemşirelerin neler yaşadığını adeta tarihe nezdinde derece atlanmak düşüncesince oluşturduk. Biz bu kitapları parasız şekilde dağıtıyoruz." ifadelerini kullandı.


"İNSANLAR BAŞINA GELMEDEN TEDBİRİNİ ALSIN"

Cander Covid-19 hikâye kitabının toplumda bilinci arttırabileceğinden bahsederek, "Covid-19 hikâye kitabı bilinci arttırmaya müteveccih baş döndürücü ehemmiyetli nezdinde adım. Covid-19'da insanoğlu neler yaşadı bunu kaleme dökmeye çalışıyoruz ki, insanoğlu başına gelmeden tedbirini alsın. Bu devirde covid-19 ile ilişik tıbbi kitaplar çıkardık. 4 bin sayfalık kitabımız vardı onu çıkarttık. Ama burada aldığımız tepkiler baş döndürücü henüz farklı. Kitabı alanlar mutlu oluyorlar ki gayrı kitaplardakinden baş döndürücü ayrımlı nezdinde duyguyla dirlik karşıya kalıyoruz." halinde konuştu.

Covid-19 Öykü yarışmasında ikinci bulunan ve Covid-19 Öyküleri kitabında öyküsü mevcut Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf talebesi Yusuf Emre Bozan, "Daha öncesinde nezdinde yarışmaya katılmıştım ve nezdinde numara olmuştum. Bana heveslendirme beli ve bu yarışmaya katıldım. Sürecin baş döndürücü içinde olmasam da tıp fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim ve en azından ileriki meslektaşlarımın neler yaşadığını hissediyorum. Hikayemin konusu, buğulanmış nezdinde covid-19 hastası amcanın hastaneye gitmesi ve onunla ilgilenen doktorun amcayı cansız bulunan babasına benzetmesini ele alıyor." dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1