AMAN EŞİNİZİN TELEFONUNA CASUS YAZILIM YÜKLEMEYİN

Anayasa Mahkemesi, eşinin cep telefonuna casus program yükleyen ve elde ettiği delilleri boşanma davasında kullanan eş hakkında yürütülen ve beraat ile biten davanın sonuçlarının ortadan kaldırılmasına karar verdi. AYM yeniden yargılansın dedi. Ezine Asliye Hukuk Mahkemesi'nde g

AMAN EŞİNİZİN TELEFONUNA CASUS YAZILIM YÜKLEMEYİN

Ezine Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen boşanma davasında, başvurucunun eşi 8 Haziran 2016 tarihinde, başvurucunun telefonunda bulunan mesaj içerikleri, ses kayıtları, videolar ve bir adet fotoğrafını mahkemeye sundu. Başvurucu, kullandığı cep telefonuna eşi tarafından yüklenen casus yazılım aracılığıyla tüm kişisel verilerinin ele geçirildiğini ve kullanıldığını ileri sürerek 28 Kasım 2016 tarihinde savcılığa şikayette bulundu.
Başvurucunun tüm kişisel verileri, e-devlet şifresi, banka hesap bilgileri, sosyal medya yazışmaları, arama kayıtları, GPS yer bildirim kayıtları, fotoğrafları ile videolarının özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması haklarına aykırı olarak ele geçirilip mahkeme dosyasına sunulduğunu vurgulandı.

Dilekçede, başvurucunun eşinin bu bilgileri ele geçirmek için bir internet sitesinden satın aldığı yazılımı başvurucunun telefonuna yüklediği ve zaman içinde elde ettiği bu verileri hukuka aykırı şekilde depolandığı ifade edildi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1