ANTİK ÇAĞ'DA KAYALARI OYARAK KANAL YAPARAK ŞEHRE SU GETİRMİŞLER

Bilecik'te antika devirde kayaların oyulmasıyla nesir edilmiş olduğu ve Cumhuriyet'in evvel yıllarına denli kullanıldığı belirlenen su yolu, harabeleriyle varlığını sürdürüyor.

ANTİK ÇAĞ'DA KAYALARI OYARAK KANAL YAPARAK ŞEHRE SU GETİRMİŞLER
Bilecik

Selöz köyü civarındaki Kalderek Deresi'nden çıkan "Beylik Suyu"nun site merkezine taşındığı havza, kayalardaki oymalar, kanun maddesi ve kemerleriyle dikkati çekiyor.

Kentte 19. yüzyılda ehemmiyetli ortak anlaşma deposu bulunan kozalak işletmelerinde harir işlemede de yararlanılan kaynağın 1925 senesinde döküm borularla taşınmaya başlanmasıyla antika su yolu işlevini yitirdi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Arıkan, AA muhabirine, Selöz köyünün site merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunduğunu söyledi.

Kalderek Deresi'nden sağlanan içmece suyunun antika çağda kayaların oyulması aracılığıyla memleket merkezine taşındığını belirleme ettiklerini tamlayan Arıkan, şu şekilde konuştu:

"Burada Angelakoma ünlü iri ortak antika kentten bahsediyoruz. Muhtemelen su yatağı bu antika kente aitti. Sarnıçlar yoluyla su çıkarılıyordu. Bölgede kurulan değirmenlerde atların sulanması da bu su bentleriyle yapılmaktaydı. Tamamen insanoğlu gücüne dayanan, makineleşmenin bulunmadığı o yıllarda, kayaları kazımak ve içerisine ortak su kanalı ayırmak hakkıyla baş döndürücü çetin olmalı. Bu bizlere şurası hatırlatmalı; su, havadan elde ettiğimiz ortak bilinçlilik değil ve dakika de baş döndürücü havadan tüketmemeliyiz. Antik çağlardan mevrut anane günümüze derece da bitmeme etmiş. Burada 1925 senesinde mobilyalı aktarılan borularla şehre çağcıl çağda de su taşındığını görüyoruz."

"Kente taşınan su, harir üretimi ve işlemeciliğinde de kullanıldı"

Bilecik'in, Osmanlı çağında halkın anlaşma kaynaklarından harir üretimi ve işlemeciliğinin en ehemmiyetli merkezlerinden ortak bulunduğunu dile getiren Arıkan, "Bilecik'te kozalak tesisi var. Tesiste baş döndürücü su lazımdı ve bu Beylik Suyu bire ortak sürede o tesisinin işlemesi düşüncesince de kullanıldı. Geçmişten günümüze derece vasıl ortak yararlanma sektörü vardı suyun. Teraziyle getirilen su, kemerle karşıya geçirilmiş ve su kemerinin ne derece emektar bulunduğunu fosilleşmiş ağaçlardan, Roma harcından yapıldığını anlayabiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Arıkan, Beylik Suyu Havzası'nda ehemmiyetli mimarlık yapıların bulunduğunu aktardı.

Özellikle Kalderek Deresi üstünde mevcut dü gözlü pelit kemerin dikkati çektiğine yer veren Arıkan, "Bu kemerin, antika su kemerlerinden mekanizma itibarıyla da değişik bulunduğu görülmektedir. Üzerinde dü su yolunun olması ve ortasında da tarlalara revan şahısların geçebilmesi düşüncesince izlek kez döşenmesi bu farklılıklardandır." dedi.

Doç. Dr. Arıkan, suyun topu topu medeniyetler düşüncesince lazım ve giranbaha bulunduğunu belirtti.

Eski medeniyetlerin suyu almak düşüncesince iri gayretler harcadığına ayraç fail Arıkan, "Bugün evimizde açtığımız musluktan su ulaştığında baş döndürücü haydi haydi bunu tüketiyoruz lakin emektar dönemlerde, antika zamanlarda şahısların suya kavuşması bu derece havadan değildi." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1