BARAJ SULARI ÇEKİLİNCE EMEKTAR KARYE ORTAYA ÇIKTI

Kahramanmaraş-Osmaniye sınırındaki Aslantaş Barajı'nın sularının çekilmesiyle, gölün altında artan Kıyıkçı köyünün evleri, camisi ve mezarlığı baştan görüldü.

BARAJ SULARI ÇEKİLİNCE EMEKTAR KARYE ORTAYA ÇIKTI
Osmaniye

Kahramanmaraş-Osmaniye sınırında 36 sene önceki kurulan Aslantaş Barajı'nın sularının çekilmesiyle, göl altında küsurat Kıyıkçı köyünün evleri, camisi ve mezarlığı esasen devir yüzüne çıktı.

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine ilişkin Kıyıkçı köyünün birtakımı mahalleleri, alana sulama ve çarpıcılık üretimi gibi düz yazı edilen Arslantaş Baraj Gölü'nün altında kaldı.

Su altında küsurat köyün mezarlığı, evleri ve camisi, baraj sularının çekilmesiyle esasen görüldü.

Köy sakinlerinden Selçuk Kıyıkçı, AA muhabirine, köyün birlikte kısmının 36 sene önceki baraj suları altında kaldığını söyledi.

Kıyıkçı, "Sular çekildiğinde mezarlarımız, evlerimiz ve camimiz ortaya çıkıyor. Canımız sıkılıyor elbette ki, dedelerimiz, atalarımız yatıyor o mezarlarda. diğer tarafta babamın, dedemin yaşamış olduğu evler de su altındaydı. İleride camimiz var, o da su çekilince ortaya çıktı." dedi.

Gün yüzüne çıkan mezarlarda yatanlar düşüncesince afsun okumayı boşlama etmediklerini özetleyen Kıyıkçı, "Her gelip gidişimizde burada yatanlara afsun ederiz. Geçen sene su yüksekti, mezarlar görünmüyordu. Bu sene sular aşırı çekildi. Sular bulunmaz namına bu denli çekiliyor. Çekildiğinde de atalarımızın mezarlarını müşahede şansımız oluyor. Tekrar su altında kalana denli afsun ediyoruz." sanarak konuştu.

Köy sakinlerinden Ali Kıyıkçı da çocukluğunda gidip afsun ettiği, oynadığı ve büyüklerinin salat kıldığı camiyi 36 sene sonraları görmenin kendisini hem hüzünlendirdiğini bununla birlikte bahtiyar ettiğini belirtti.

Barajın yapımından sonraları köyün ehemmiyetli birlikte kısmının su altında kaldığını dile getiren Kıyıkçı, şunları kaydetti:

"Buradaki mezarlarımız minimum 100 yıllık. Atalarımız, dedelerimiz burada yatıyor. Bu sene sular aşırı çekildi. Su altında küsurat topraklarımız devir yüzüne çıktı. Çocukluğumuzda afsun yazar ölenlerimizi gömdüğümüz mezarlığı seneler sonraları baştan görebildik. Evlerden geriye birlikte bilinçlilik kalmamış. Camimizin de birlikte birim tane minaresi sağlam. Su yükseldiğinde bunların bütünü esasen namevcut olacak."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1