BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Toplumumuzda büyüklere hürmet son derece önemli bir olgudur. Bu hürmetin bir sonucu olarak, küçükler büyüklerin bilgi ve deneyiminden faydalanmak için, büyükler de onları hayata hazırlamak için uğraşır. Bu amaçla oluşturulan atasözleri de toplumuzda önemli bir yer tutar. “Be

BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Yüzyıllar boyu kulaktan kulağa aktarılan sözlü kültür unsurlarından biri de deyimler ve atasözleridir. Bu atasözleri hayatın hemen hemen her alanında kullanılmakta ve tecrübelerin aktarılmasına aracı olmaktadır. Bu kapsamda araştırılan "Besle kargayı oysun gözünü atasözünün anlamı nedir" sorusunun yanıtı haberimizde yer alıyor. İşte Besle kargayı oysun gözünü atasözünün uzun ve kısa anlamı, TDK açıklaması ve cümle içinde kullanım örnekleri.

BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "Besle kargayı oysun gözünü" atasözü; "Emek harcanan, iyilik yapılan bazı kişiler bu iyiliklerin kıymetini bilmeyip nankörlük edebilir" anlamında söylenir. Bu atasözü, iyilikbilir olmayanlar, iyiliğe karşı kötülük edenler, nankörler için söylenir. Kıymet bilmez kişiler kendilerine yapılan iyiliklerin karşılığını kötülükle verebilir. Bu durumda bu atasözü söylenir. İyiliğin kıymetini bilmeyecek kimselere ödün vermemek gerektiği mesajını verir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1