“BEYAZLATMA TEDAVİSİ, DİŞÇİ KONTROLÜNDE YAPILMALIDIR”

Diş ağartma kendisine aşina ‘bleaching’ tedavisinin, diş yapısını korumaya evleviyet verici müşterek tedavi bulunduğunu tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, “Estetik müşterek gülüşe eş edinmek talip şahıslar düşüncesince emin ve can alıcı müşterek tedavi yönte

“BEYAZLATMA TEDAVİSİ, DİŞÇİ KONTROLÜNDE YAPILMALIDIR”

Dişlerde tanıdık renklenmelerin, mergup güzel duyu görüntüye uymadığı düşüncesince hastalar üstünde ruhsal ve içtimai manada aksi etkilere sebep olabiliyor. Birçok eş bu mevzuyla ait diş ağartma tedavisine başvururken, uzmanlar tedavinin birlikte dişçi kontrolünde yapılması gerektiği dair uyarıyor.

Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, diş ağartma adına tanıdık ‘bleaching’ tedavisinin, diş yapısını korumaya evleviyet verici birlikte tedavi bulunduğunu belirterek, “Dişlerin, beniz estetiğinde ehemmiyetli birlikte yere sahip. ‘Bleaching’ düşüncesince diş dokularında kayba sebep olmadan, renklenmelerin giderilmesinde uygulanabilecek sakıncasız ve çarpıcı birlikte tedavi yöntemi. Günümüzde kişilerin estetiğe ve saf görünüme bulunan yönelimleri kararında ağartma tedavileri diş hekimliğinde fazla ehemmiyetli birlikte bap biçimine gelmiştir. Bu güzel duyu tedavi şeklinin inanılır olması ve güzel birlikte neticeye kavuşması düşüncesince behemehâl dişçi kontrolünde yapılması gerekmektedir. ‘Bleaching’ düşüncesince birtakım olaylarda biricik başına ehliyetli olmamakla birlikte, güzel duyu birlikte gülüşe ehil edinmek talip şahıslar düşüncesince sakıncasız ve çarpıcı birlikte tedavi yöntemi bulunduğunu söyleyebiliriz'' niteleyerek konuştu.

“TEDAVİ İKİ YÖNTEMLE YAPILABİLİR”

Diş ağartma adına da tanıdık işlemin dü yöntemle yapılabileceğini kail Bal, “Okside edici ajanlar uygulanarak dişlerin renginin açılmasına ağartma (bleaching) denir. Beyazlatma tedavisi nitelik değişikliği tanıdık çalışkan (vital) dişlerde ve hat tedavisi mamul (devital) dişlerde uygulanabilir. Vital dişlerdeki ağartma tedavisi, ağartma ürünlerinin klinik ortamda dişçi kabilinden uygulanmış olduğu ‘ofis tipi beyazlatma’ adına ve henüz ceninisakıt konsantrasyonda mevcut ağartma ürünlerinin hazırlanmakta bulunan plaklar eliyle dişçi kontrolünde evde uygulanmış olduğu ‘ev tipi beyazlatma’ adına dü yöntemle yapılabilir. Bu yöntemlerin haricinde hastalar kabilinden satın alınıp kullanılabilen muhtelif diş macunları, jeller ve preparatlar de ağartma üzere kullanılmakta” niteleyerek uygulamayla ait bilim verdi.

ÖNCELİK, DİŞ YAPISINI KORUMAK

Rengi değişmiş dişlerin tedavisinde uygulanabilecek ve girişimsel iş gerektirecek başka restoratif yollar ile karşılaştırıldığında, beyazlatmanın diş yapısının korunmasına evleviyet verici birlikte tedavi yaklaşımı olduğuna ilgi çekici Bal, “Dişlerde tanıdık nitelik değişimleri genetik, çevresel, tıbbi yahut dişsel kaynaklı olabilir. Renk değişikliği nedenleri, tedavi seçimini ve neticelerini etkileyen ehemmiyetli etkenlerdir. Ayrıntılı yapılacak birlikte klinik araştırma ve hastanın dudak hijyeni uygulamalarının, tagaddi akımları ile dişlerin verilen kalmış olduğu kimyasallar, sarsıntı ve enfeksiyonların gözden geçirilmesi akla yatkın tanıyı bırakmak düşüncesince gereklidir” dedi.

''TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYABİLİR''

Beyazlatma tedavisinin birtakım insanlara önerilmediği ve birtakım olaylarda biricik başına ehliyetli olmayabileceğini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Aytaç Bal, laflarına şöyleki bitmeme etti:

''Hastaların realist sıfır beklentileri bahis konusu olduğunda, sigara kullanımında, gebelik ve emzirme zamanında bulunan annelerde, dişlerde baş döndürücü duyarlık görüldüğü durumlarda, dişeti çekilmesi bulunan hastalarda ve ağartma ajanlarının bileşenlerine dirlik alerji gelişebilecek durumlarında ağartma önerilmemektedir.”

“YAN ETKİLERİN GELİŞEBİLECEĞİ RİSKİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

Hastaların ağartma işleminin sağlığa dokuncalı olup bulunmadığı dair düşünce duyduğunu dile getiren Bal, “Beyazlatma işleminden sonraları hastalarda karşılaşılan en münteşir dava dişlerde hassasiyetin oluşabilmesi yahut diş hitit irritasyonudur. Bunlar eğreti taraf etkilerdir. Ofis tipi ağartma yapılırken güzel dokular birlikte engel eliyle korunur, tedavi bitiminde muteber ağartma jeli elden çarpıcı birlikte biçimde uzaklaştırılır. Bu sayede ağartma jelinin yer dokulara dokunca vermesi ve ya yutulması ile ait endişeler ortadan bertaraf olur” niteleyerek konuştu.

Ev tipi beyazlatmada ise henüz ceninisakıt konsantrasyonda muteber ağartma jelinin olasılığının az bulunduğunu vurgulayan Bal, “Bir bölümü yutulsa güçlü insanoğlu bedeninde mevcut defans mekanizması bu ajanı çarpıcı halde metabolize edebilecek kapasiteye sahiptir. Her dü yöntemde de akla yatkın uygulanmış olduğu takdirde verilen kalma süresi minimaldir. Uygulama ile ait yapılacak hataların taraf etkisinde bırakır gelişebileceği riski menfez uğrunda bulundurulmalıdır” niteleyerek muhtemel riskler zımnında ağartma tedavisinin behemehâl diş hekimlerin kontrolünde uygulanması icap ettiğini belirtti.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1