BURSA TARİHİ SİLUETİNE KAVUŞUYOR

Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin çevresindeki binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Yürütülen çalışmalar hakkında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Ulu Cami’ye kadar alanı komple ortaya çı

BURSA TARİHİ SİLUETİNE KAVUŞUYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da destek verdiği Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi'nde yıkım çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı törenle geçen yıl ağustos ayında Kızılay binasının yıkımıyla başlayan süreç, İşkur, Merkez Bankası binası, Pirinç Han'ın arkasındaki türbenin etrafını saran 15 dükkan, iç kısımdaki 4 bina ve ana cadde üzerindeki 2 binanın yıkımıyla devam etti. Daha önce Cemal Nadir Caddesi üzerinden görülmeyen Ulu Cami ve hanlar, yıkımların ardından ortaya çıkarken, caddeye cepheli 240 metrekare taban alanlı 7 katlı bir bina daha yıkıldı. Bugüne kadar 28 binanın yıkımıyla yaklaşık 3 bin 500 metrekare alan ortaya çıkmış oldu.


'KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR'
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kentin tarihi siluetini ortaya çıkaracak proje kapsamında yapılan son yıkımı yerinde izledi. Kentte tarihi gün yüzüne çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, "Osmanlının çınarı Bursa tarihi değerleriyle tekrar ayağa kalkıyor. Hanlar bölgesi 14'üncü yüzyılda başlanıp, 16'ncı yüzyılda mütekamil hale gelen içinde han, bedesten çarşı, Uu Cami ve camiler, alışveriş mekanları, türbe ve okullarıyla 480 dönümlük alanda yaşanılası bir alandır. Bursa'nın Osmanlı'nın kurulduğu, eski şehir diye tabir ettiğimiz bu alanı ihya çalışmaları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce duyurduğumuz proje gereği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un destekleriyle bir taraftan kamulaştırma çalışmaları devam ederken, normal hayat akamete uğramadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1