ÇOCUK MÜZİSYENLER İSTANBUL'UN MÜTENAKIS SUYUNA TÜRKÜYLE DİKKATİ ÇEKTİ

Sultangazi'de çocuklardan oluşan müşterek grup, su düzeyi sakıt Alibey Barajı'nda müşterek araya gelmiş olarak çektikleri kliple şehrin eksilen suyuna dikkati çekmeye çalıştı.

ÇOCUK MÜZİSYENLER İSTANBUL'UN MÜTENAKIS SUYUNA TÜRKÜYLE DİKKATİ ÇEKTİ
İstanbul

Kış aylarına karşın muhtemel yağışı alamayan İstanbul'da, barajlardaki su düzeyi yüzde 19 yöreleri ile akıbet 15 senenin en düşüt seviyesini görürken, şehirde canlı kişilere suyun velut ve tasarruflu kullanması dair yetkililerin ikazları bitmeme ediyor.

Sultangazi 75. Yıl Mahallesi'nde çalışkanlık yayınlayan Ropel Sanat Atölyesi öğrencilerinden oluşan 8 ve 14 gözyaşı arasındaki yanında grup, eğitmenleriyle şehrin eksilen suyuna dikkati döşemek ve vatandaşları su kullanması dair bilinçlendirmek düşüncesince doluluk payı yüzdelik 29'a derece nazil Alibey Barajı'nda, seslendirdikleri türküye görümsetme çekti.

"Yarının suyunu dakika tüketmeyelim"

"Yarının suyunu dakika tüketmeyelim" sloganıyla cereyan ederek Hasret Gültekin'e bağlılık "Güle Yel Değdi" eserini seslendiren çocuk korosunun yayınladığı klip, içtimai medyada da bağ gördü.

Yaptıkları çalışmaya bağlı AA muhabirine izah özne Ropel Sanat Atölyesi yöneticisi Umut Gündüz, konuşma atölyelerinde putrel kursuna mevrut öğrencilerle kuma değişmeyen vererek akıbet günlerde giderek eksilen suyun velut kullanımına dikkati döşemek istediklerini söyledi.

Bunu da seslendirdikleri yanında eserle yapmayı makul gördüklerini özetleyen Gündüz, Alibey Barajı'nda bu klibi çekerek barajlarda eksilen doluluk oranına aksan hazırlamaya çalıştıklarını tabir etti.

Gündüz, buradaki amaçlarının gelişigüzel çağ eksilen suya dikkati döşemek bulunduğunu belirterek, "Çünkü bundan hakeza bu yaşadığımız çağda suyun ne derece azaldığının hepsi farkına vardı. Gelecekte suyun ne derece aşırı ehemmiyetli bulunduğunun farkına vardık. O nedenden dikkatleri hem suya bununla beraber su seviyeleri ince eksilen barajlara döşemek istedik." dedi.

Suyu tetik gitmek düşüncesince seslendirdikleri ve aşırı bayıla bayıla çalıp söyledikleri Hasret Gültekin'e bağlılık "Güle yel değdi" eseriyle bağlılık klibi yayınladıktan sonraları aşırı müspet arka dönüşler aldıklarını özetleyen Gündüz, "Çocukların bu türküyü seslendirmelerindeki hedef da onların geleceklerinden suyu çalmamak namına söyleyebiliriz. Böylece büyüklerine de ileti verici füru ve yaşıtlarına suyun tetik kullanması dair farkındalık yaratmaya çalıştılar." diyerek konuştu.

Bağlama eğitmeni Tülay Şimşek Özmen, yanında haftada çocuklarla fiilen bu türküye hazırlandıklarını belirterek, kişilere suyun önemini ne kere olursa olsun anlatmanın ehemmiyetli bulunduğunu söyledi.

"Çocuklara elleme yanında doğacak bırakalım"

Klipte arazi düzlük çocuklardan Vural Bozdemir, suyu boşa harcamamak icap ettiğini tabir ederek, hakeza yanında çalışmanın süresince arazi almaktan ötürü bahtiyar bulunduğunu anlattı.

İlkokul 3. derslik talebesi 8 yaşındaki Berken Yıldız, bu klibi çekerken aşırı heyecanlandığını dile getirerek, "Suyu boşa harcayanlara yanında mesajım var; suyu boya harcamayalım, ufaklıklara elleme yanında doğacak bırakalım." dedi.

Gruptaki ortaöğretim 2. derslik talebesi Elvan Yıldız da "Sularımız tükeniyor elimizden aşırı nesne gelebilir ancak tığ insan namına bunu yapmıyoruz. Musluğu az buçuk elan az açarak su tüketimini azaltabiliriz. Su hayatımızdır, hayatımızı kirletmeyelim." diyerek konuştu.

İnsanların suyu elan velut kullanarak çocuklarına elan elleme yanında doğacak bırakması düşüncesince bu klipte arazi aldığını özetleyen Yıldız, "Çalışmamızı izleyenler aşırı beğendi, bizi aşırı desteklediler. İzleyenler su tüketimine elan aşırı özen etmeye başladıklarını söylediler." ifadelerini kullandı.

"Suların tükenmesi öteki canlıları da etkiliyor"

Lise 2. derslik talebesi Roşna Gündüz ise suların tükenmesinin elden müşterilerini değil sularda canlı canlıları da etkilediğini dile getirerek, o nedenden hakeza yanında düzentileme yaptıklarını kaydetti.

Bu çalışmanın izleyen herkesi etkileyeceğini düşündüklerini özetleyen Gündüz, "En azından az buçuk elan su tasarrufu yapabiliriz yahut sularımızı kirletmeyebiliriz. Bu çalışmanın bu bakımdan elleme bulunduğunu düşünüyorum." dedi.

Klipte kardeşi Armin Pelda ile baş başa arazi aldığını aktaran Gündüz, bunun düşüncesince başkaca bahtiyar olduklarını söyledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1