COĞRAFİ İŞARETLİ ANZER BALI, PİYASADA BULUNAN SAHTE BALLARA KARŞI UYARILDI

Coğrafi işaretli Anzer balının fiyatı belirlenince kooperatif başkanları halkı sahte bal konusunda uyardı. Rize’nin Anzer yaylasında üretilen doğal Anzer balı yapılan başvurular sonucunda coğrafi işaret almaya hak kazanmıştı. Coğrafi işaret ile tescillenen Anzer balının, y

COĞRAFİ İŞARETLİ ANZER BALI, PİYASADA BULUNAN SAHTE BALLARA KARŞI UYARILDI

Coğrafi işaret ile tescillenen Anzer balının, yurt içi ve yurtdışına satışı da yapılıyor. Geçtiğimiz iki yılda fiyatı değişmeyen Anzer balı, bu yıl hava koşullarının kötü gitmesi ve ekonomik durumdan dolayı bal üreticilerinin zorluk çekmesi sebebiyle fiyatında artış yapıldı. Anzer balının fiyatı bin liradan bin 200 liraya çıkarıldı. Anzer Bal kooperatif başkanı piyasada oldukça sahte bal olduğunun altını çizerek, balların kooperatiflerden alınması çağrısında bulundu.

Çiçekli Köyü Muhtarı Yakup Yılmaz "Biz sağımı yaptığımız ballardan numune alınarak Ankara'da tahlil için İl Tarım Müdürlüğümüz vasıtasıyla gönderdik. Bu yıl 2.5 tona yakın bir Anzer Balı üretildiği tahmin ediyoruz. Tahlilden gelecek sonuçlar sonrasında satışımız yapılacak" dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1