DİYARBAKIR'DA 'İZOLE ROTA' OLMAYA NAMZET DUYURULMAYAN HAZİNE: İKİZ ŞELALE

Kaplıcaları, tarihi, kültürel ve katıksız güzellikleriyle maruf Çermik ilçesindeki İkiz Şelale ve ilerleyiş parkuru, Mezopotamya'nın "altın üçgeni" kendisine isimlendirilen gezim güzergahı kapsamında ziyaretçilerini ağırlayacak.

DİYARBAKIR'DA 'İZOLE ROTA' OLMAYA NAMZET DUYURULMAYAN HAZİNE: İKİZ ŞELALE
Diyarbakır

Diyarbakır'ın termal turizmde ehemmiyetli yere ehil Çermik ilçesi, İkiz Şelale ve gidiş parkuruyla doğaseverlerin dünkü rotası olacak.

Çermik, nice hastalığa dobra geldiği tamlanan su kaynakları ve yüzlerce salname hamamları, kayaç tırmanışı ve rafting tutkunlarının dünkü rotası Sinek Çayı ve kanyonu, efsanelere madde bulunan ve peribacalarını mail Gelincik Dağı üzere baş döndürücü sayıda tarihi, kültürel ve natürel güzelliği içerisinde barındırıyor.

Yabanardı Mahallesi'nde mevcut duyurulmayan kaynak İkiz Şelaleler ve natür gidiş parkuru da bu güzelliklerin ortada arazi alıyor.

Mezopotamya'nın "altın üçgeni" kendisine isimlendirilen gezim güzergahında ziyaretçilerini ağırlayacak İkiz Şelale ve gidiş parkuru, müstevli sürecinde izole rota arayışında olanların gözdesi olmaya aday.

"Buranın tanıtımını iletmek istiyoruz"

Çermik Kaymakamı Ramazan Polat, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, ilçenin ve Diyarbakır'ın güzelliklerini takdim etmek istediklerini söyledi.

İkiz Şelale ve gidiş parkurunun, Mezopotamya'nın "altın üçgeni" kendisine isimlendirilen gezim güzergahı kapsamındaki önemine yer veren Polat, "Buranın tanıtımını iletmek istiyoruz. Amacımız buranın insanoğlu kabilinden bilinmesi, pandemi sürecinde henüz rahat, henüz metin müşterek ortamda devir geçirilmesi. Tabiat Parkı çalışmamız var. Doğa ve Milli Parklar İl Müdürlüğü ile mülakat halindeyiz." dedi.

Bölgenin ziyaretçilerine müşterek şelaleden başlayıp öteki şelaleye denli kuş ve su sesi eşliğinde biricik müşterek gezi yapmayı vadettiğini dile getiren Polat, dü şelale ortada tahminî müşterek kilometrelik gidiş parkuru olduğunu aktardı.

Polat, 250 yılı fazla tarihe ehil değirmenin de alanda olduğunu belirterek, "İnsanlar geçmiş şelaleleri görecek, kuş ve su sesini dinleyecek ve doğayla iç içe olacak. Dere süresince da ıvır zıvır ıvır zıvır nice şelalemiz var. Ayrıca endemik nebatat ve kepez keçileri üzere vahşi hayvanlarımız da var." sanarak konuştu.

"Mükemmel müşterek görev olacak"

Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu da şelalelerin natür ve foto tutkunlarına seslenme ettiğini anlattı.

Şelaleler ortada gidiş parkuru oluşturacaklarını kaydeden Karamehmetoğlu, "Buranın olanakları vatandaşa açıldığında birlik müşterek görev olacak. Belediye kendisine ne gerekiyorsa yapacağız. Çermik bunu doğruluk ediyor." ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Celalettin Karayılan, bölgenin natür sporlarına baş döndürücü akla yatkın olduğuna dikkati çekerek, bunun yanında çiftteker turları, natür yürüyüşleri de düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

Yabanardı Mahallesi Muhtarı Hıdır Yıldız ise bölgenin turizme kazandırılmasının civar halkına eklenmiş bedel sağlayacağına ayraç ederek, herkesi alana çağırma ettiklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1