DOĞAL KALIT KENDİSİNE BENİMSEME EDİLEN 1625 ANIT AĞACIN BAKIMI YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, anıt ağaçların levent boylu seneler varlıklarını dimdik halde sürdürebilmeleri üzere yürüttüğü icraat kapsamında bu sene İzmir, Manisa, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'daki anıt ağaçların bakımını yapacak.

DOĞAL KALIT KENDİSİNE BENİMSEME EDİLEN 1625 ANIT AĞACIN BAKIMI YAPILACAK
Ankara

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, bu sene dünya genelindeki 9098 anıt ağaçtan 1625'ine bakım yapılacak.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce makul nitelikteki ağaçlar, anıt ağaç kendisine tescil edilerek himaye dibine almaktadır ve anıt ağaçların etraflıca seneler varlıklarını metin biçimde sürdürebilmeleri amacıyla bakımları itinayla yapılıyor.

Mevzuatta "tabiat varlığı" kendisine tanımlanan anıt ağaçların olan durumlarını belirlemek, bakım gereksinimlerini belirleme etmek, korunmalarını ve tanıtımlarını iletmek ve tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi düşüncesince Bakanlık kabilinden icraat yürütülüyor.

Geçen sene 52 anıt ağaç Bakanlık kabilinden tescil edilerek himaye dibine alındı, böylecene 2011'den buyana tescil edilen anıt ağaç sayısı 1027'ye ulaştı.

Manisa'daki çınar ağacı 640 yaşında

Bakanlık, güzeşte sene Manisa'da 67, İzmir'de ise 90'ı Karaburun ilçesinde iktisap etmek gibi 138 gizil anıt ağaç belirleme etti. Bunların ortada arazi meydan Manisa'nın Alaşehir kazasının Horzumalayaka Mahallesi'ndeki çınar ağacı, 640 yaşında.

İzmir'in Karaburun ilçesi Mordoğan Mahallesi'ndeki zeytin ağacı ise 390 yaşlarında ve hala zeytin veriyor.

Manisa ve İzmir'deki anıt ağaçları, Bakanlık, endamsız müddette tescil yazar himaye dibine alacak. Geçen sene 10 ilde 200 anıt ağacın, bakımları yapılarak esenlik vaziyetleri iyileştirildi.

Bu sene ise İzmir, Manisa, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da olan 1625 anıt ağacın bakımı yapılacak.

Ülke genelinde olan 9098 anıt ağacın bakım çalışmalarını yürüteç Bakanlık, ağaçların bilgilerinin arazi almış olduğu tabelalar da yaptırıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1