DÖRT AYAKLI MİNARE’Yİ ALTINDAN YAPTILAR: PİYASA DEĞERİ, 1 MİLYON 200 BİN LİRA!

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde yer alan ve çukur olayları sırasında teröristlerin zarar verdiği tarihi Dört Ayaklı Minare’yi altından tasarladılar. Piyasa değeri 1 milyon 700 bin lira olan minare için 2 kilo 700 gram altın kullanıldı. Diyarbakır'da düzenlenen '4. Mezopo

DÖRT AYAKLI MİNARE’Yİ ALTINDAN YAPTILAR: PİYASA DEĞERİ, 1 MİLYON 200 BİN LİRA!

Diyarbakır'da düzenlenen "4. Mezopotamya Jewellery Show"da firmalar tarafından altından yapılan ve 22 ayar kullanılan Dört Ayaklı Minare dikkat çektin.

Tarihi Dört Ayaklı Minare minyatürünün tasarımını yapan Kamuran Kaya, "Sergi gibi yaptık ama bunu yaparken Diyarbakır'ın kültürüne de yer verdik. Dört Ayaklı Minare'nin yapımı 17 gün sürdü. 11 gün bakır gövdesini hazırladık. Geri kalan 7 gün de ise tamamen altın işlemelerini yaptık. Yaklaşık 1 milyon 200 bin TL maliyeti var. İlk tercihimizin Dört Ayaklı Minare olmasının sebebi farklı inançları temsil eden ayaklarından kaynaklı. Benzeri olmayan tek bir minare. Dolaylı olarak ilimize sosyo-ekonomik olarak katkı sağlayacağını düşündüğümüzden bunu seçtik. İlerleyen zamanlarda şu an tasarladığımız Diyarbakır karpuzunu altından yapmak istiyoruz. Şu anki mevcut Dört Ayaklı Minare satılık değildir şimdilik sadece gösterime çıktı" dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1