DÜNYA METEOROLOJİ ÖRGÜTÜ TÜRKİYE'YE ÖVGÜ YAĞDIRDI! YANGINLARLA İLGİLİ İSE KRİTİK UYARI YAPILDI!

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, 'Meteoroloji Genel Müdürlüğü, WMO için çok önemli bir ortak ve Türkiye'de gelişmiş erken uyarı hizmetlerine sahip' - 'Türkiye, hava ve su hizmetleri konusunda bölgede güçlü bir aktör' diye konuştu. Taala

DÜNYA METEOROLOJİ ÖRGÜTÜ TÜRKİYE'YE ÖVGÜ YAĞDIRDI! YANGINLARLA İLGİLİ İSE KRİTİK UYARI YAPILDI!

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesine övgüde bulunarak Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, WMO için "çok önemli bir ortak" olduğunu belirterek "Türkiye, hava ve su hizmetleri konusunda bölgede güçlü bir aktör." dedi.

Türkiye'de bu yıl Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketi ile başta Bodrum, Marmaris, Antalya ve Muğla olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinde ortaya çıkan orman yangınları, iklim değişikliği tartışmalarını gündeme taşımıştı.

Birleşmiş Milletlerin hava, iklim ve su konularındaki yetkili organı olan WMO'nun Genel Sekreteri Taalas, Türkiye'de bu yıl görünen orman yangınlarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de bu yıl çıkan orman yangınlarının nedenlerine değinen Taalas, "Dünya genelinde küresel ortalamanın üzerinde ısınan iki bölgemiz var. Elbette ki en çok Kuzey Kutbu ısınıyor ancak Akdeniz bölgesi de ısınma konusunda ikinci sırada yer alıyor." dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1