EKMEK PARASI DÜŞÜNCESİNCE DONDURUCU SOĞUĞA KARŞIN NEHİRDEKİ BUZLARI KIRIP BALIK AVLIYORLAR

Kış mevsiminin güçlü geçmiş olduğu Ağrı'da şişman müşterek bölümü donan Murat Nehri'nde vatandaşlar, dondurucu soğuklarda buzları kırarak balık avlıyor.

EKMEK PARASI DÜŞÜNCESİNCE DONDURUCU SOĞUĞA KARŞIN NEHİRDEKİ BUZLARI KIRIP BALIK AVLIYORLAR
Ağrı

Yaz aylarında değişik işlerde fiilen ailelerinin geçimini sağlayanlar, dondurucu soğukların arkası esna yüzeyi buz tutmaya başlayan Murat Nehri'nde balık avına başladı.

Aralarında uğraşı gayeli balık tutanların da bulunduğu birlikte grup, sabahın önce saatlerinde arazi arsa buz markajcı nehire gelip hazırlıklarını yaptıktan sonradan işe koyuluyor. Nehrin kenarındaki buzlar baltalarla kırıldıktan sonda balık avlamak düşüncesince anadan görme şekilde geçer el inşası "dirgen tor" ve "serpme" adı maruz ağlar suya bırakılıyor. Tahtalarla buzlara vurulup neva çıkarılarak balıkların ağlara takılmasının kolaylaştırılması isteniyor.

Dondurucu soğuklarda ve dayanıklı birlikte mücadelenin arkası esna çuvallara doldurulan balıklar Ağrı-Van karaca yolunun kenarında satılmaya çalışılıyor.

"Balık avı düşüncesince baltalarla buzu kırıp hapishane açıyoruz"

Nehirde balık avlayan İsmail Çabuk, AA muhabirine, alanda kışın çetince geçtiğini, bu nedenle balık avlarken zorlandıklarını söyledi.

Balık avlayanların ortada atlatmak savaşı verenlerin yanında az da olsa uğraşı gayeli alana gelenlerin olduğunu tamlayan Çabuk, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en itici illerinden biri Ağrı'dır. Bizim 6 maaş kışımız baş döndürücü çetince geçiyor. Her arazi buz tuttu. Elle meydana getirilen 'dirgen tor' dediğimiz cihazı nehirdeki buzları kırarak arazi açıp suya bırakıyoruz. Kışın bu torlarla baş döndürücü balık avlıyoruz. Bugün 4 kiloya benzeyen balık avladık. Babam da balık avlıyordu ve kendimi bildim bileli ego de ondan öğrendiklerimle bitmeme ediyorum. Ben uğraşı gayeli balık avlamaya geliyorum ve bunu baş döndürücü seviyorum. Biz balık avlarken baş döndürücü beğeni alıyoruz."

Buzlar çözülünceye denli nehirde balık avladıklarını özetleyen Çabuk, devir kurnaz evlatlarının da namına haremlik ettiğini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1