'FRİGYA'NIN KALBİ' AYAZİNİ KÖYÜ BAŞLATILAN PROJELERLE TASRİF MERKEZİ OLACAK

Afyonkarahisar'da, zamanı "Frig Vadisi'nin kalbi" adına vasıflandırılan İhsaniye ilçesine ilişkin Ayazini köyünün, bitmeme fail planların tamamlanmasıyla DOĞRU yaklaşan sürede ehemmiyetli ortak gezim destinasyonu olması bekleniyor.

'FRİGYA'NIN KALBİ' AYAZİNİ KÖYÜ BAŞLATILAN PROJELERLE TASRİF MERKEZİ OLACAK
Afyonkarahisar

Frigya'nın en ehemmiyetli kayaç yerleşimleri, oyma kayaç mezarları, peribacaları, şapel, kilise ve Avdalaz Kalesi'nin bulunmuş olduğu Ayazini köyünde Afyonkarahisar Valiliğinin başlatmış olduğu "Frigya Açık Hava Müzesi ve Karşılama Merkezi", "Ayazhan Restorasyonu" ve "Sokak Sağlıklaştırma" planlarına köy halkı da dayanak veriyor.

Nevşehir Ürgüp/Göreme, Bursa Cumalıkızık ve İzmir Şirince üzere ehemmiyetli müşterek gezim köyü olmayı hedefleyen Ayazinililer, ilkbahar ayında başlaması memul gezim hareketliliği düşüncesince müşterek yandan evlerinde yapım çalışmalarına başlarken, müşterek yandan da planlanan görgü bilimi bilimi ve gezilere katılmaya hazırlanıyor.

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, AA muhabirine, şehirde ağır müşterek gezim atılımı başlattıklarını, hissedar kuruluşlar ile çıplak maşer müesseselerinin planlara dayanak verdiğini söyledi.

"Frigya'nın kalbi" kendisine vasıflandırılan Ayazini köyünün 3 bin salname müşterek tarihe ve kültüre ev sahipliği yaptığını dile getiren Çiçek, şunları kaydetti:

"Buradaki zamanı asar geçmiş günkü üzere köyün içinde kazı bilimsel müşterek site biçiminde kalıt kendisine duruyor. Buraya behemehâl temas etmek gerekiyordu. Gerçekten güvenilmez müşterek toprak ve görüşme edenlerin fanatik kalmaması belkili değil. Burada müşterek grup enfrastrüktür eksiklerimiz vardı. 'Ayazini'ye ne yapabiliriz?' diyerek köylülerimizle oturduk konuştuk. Akabinde de çabucak burada ağır planlara başladık."

"Türkiye'de her insanın tanıyacağı ve kıymetlendirmek isteyeceği müşterek destinasyon olacak"

Çiçek, başlattıkları "Frigya Açık Hava Müzesi ve Karşılama Merkezi" ve "Sokak Sağlıklaştırma" ile "Ayazhan Restorasyonu" çalışmalarının bitmeme ettiğini anlattı.

Köylülerin de planlara dayanak verip sahiplendiğine dikkati çekici Çiçek, şu biçimde bitmeme etti:

"Ayazinililerin bütünü ne müşterek tarihin üstünde oturduklarını öz gözleriyle de gördüler. Biz şimdi iri müşterek tanıtıma girmedik. Çok önemsiz çalışmalarımızın peşi sıra fark köye, dünya içerisinden ve dünya dışından akış cereyan ziyaretçiler şimdiden gelmeye başladı. Biz de elimizi acele tutmamız icap ettiğini anladık. Şimdi de arkadaşlarımız kesintisiz demeden orada çalışmalarını sürdürüyor. Ayazini köyümüz güvenilmez biçimde değerlendi. Köylülerimizin bütünü müşterek şeyler gerçekleştirmek istiyor. Kimisi evini restorana çeviriyor bazısı el sanatları ve yerel lezzetler adanmış bölgeleri kurmak düşüncesince seferber ergin durumda. Çok andıran vakitte Ayazini, güvenilmez gezim potansiyeliyle Türkiye'de her insanın tanıyacağı ve kıymetlendirmek isteyeceği müşterek destinasyon olacak. Bu mevzuda kararlıyız ve bunu da başaracağız."

Çiçek, gezim sloganlarının "#gizemlişehirafyonkarahisar", bu gizemin de en iri yerinin Ayazini köyü bulunduğunu laflarına ekledi.

"Farklı gezim köylerine geziler düzenleyeceğiz"

Köy muhtarı Bekir Yılmaz da Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde Ayazini'de plan bazlı yatırımların, çalışmalarının çabucak bitmeme ettiğini aktardı.

Köylüler olarak, Ayazini'nin "turizm köyü" olması düşüncesince planlı envestisman projelerini desteklediklerini vurgulayan Yılmaz, "İnşallah, köyümüzdeki bu yapım emek harcamaları en çelimsiz müddette tamamlanacak. Bahar ayında Ayazini köyümüzün kaderi değişecek. Ayazini'miz Ürgüp Göreme, Bursa Cumalıkızık ve İzmir Şirince üzere müşterek gezim köyü olacak. Burası gün ve doğayla iç içe müşterek nokta. Bu arzumuzu da en çelimsiz müddette yaşama geçireceğiz." diyerek konuştu.

Köylerine "talih kuşu" konduğunu anlatım fail Yılmaz, "Köylülerle gezim dair daim toplantılar gerçekleştiriyoruz. Halkımız da şimdiden turizme müteveccih evlerinde tebeddülat emek harcamaları yapıyor. Yakın vakitte gezim dair yurttaşlarımıza muhtelif kurslar açılacak. Ülkemizdeki değişik gezim köylerine geziler düzenleyeceğiz. Köyümüze mevrut misafirlere ne işlev verileceğini belirleyeceğiz." dedi.

Köy sakinlerinden İlyas Toklu da gezim yatırımlarına birlik dayanak verdiklerini belirterek, domestik ve ecnebi turistleri, ilkbahar aylarında zamanı ve katıksız güzellikleri kıymetlendirmek düşüncesince Frigya'ya çağırma etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul