GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER NUSAYBİN'DE DUVARLARI RESİMLERLE SÜSLÜYOR

Mardin'in Nusaybin ilçesinde resim öğretmenleri, kullanılmaz durumdaki duvarları zamanı simgelerin resimleriyle süslüyor.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER NUSAYBİN'DE DUVARLARI RESİMLERLE SÜSLÜYOR
Mardin

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan'ın direktifiyle Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle "Metruk Yapılardan Kurtuluyoruz, Duvarları Nusaybin Resimleri ile Süslüyoruz Projesi" yaşama geçirildi.

Proje ile kaymakamlık merkezinde mevcut kullanılmayan yahut kullanılmaz durumdaki binalar yıkılarak ana yol ve sokaklar ak pak birlikte görünüme kavuşturuluyor. İlçede fariza karşılayıcı resim öğretmenleri ise plan kapsamında bulaşık yahut kullanılmaz duruma mevrut duvarlara ilçenin zamanı simgelerinin resimleri yapıyor.

Gırnavas Mahallesi Baraj Yolu Caddesindeki duvarlara, Türkiye ile Suriye arasındaki mayınlı alanda küsurat Nusaybin'in zamanı simgesi Mor Yakup Kilisesi antre kapısı ile Nusaybin Güzeli Kelebeğini resmeden öğretmenler, Lozan Caddesi madun geçidinde çalışmalarını sürdürüyor.

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, projeyle bulaşık ve hücre kalburüstü gelmeyen görüntüden kurtulduklarını belirterek, duvarların ilçenin simgeleriyle acemi birlikte görünüme kavuştuğunu söyledi.

"İlçemiz kadim birlikte tarihe sahip, nice medeniyete ev sahipliği yapmış. Biz de zamanı simgelerimizi duvarlarımıza resmederek hem kaynak kirliliğinden kurtulduk bununla birlikte ilçemizi görüşme fail misafirlerimize zamanı mekanlarımızı haberleşme imkanımız oldu." diyen Temizkan, meydana getirilen önceki çalışmanın beğenildiğini belirtti.

Temizkan, resim öğretmenlerinin baş döndürücü dobra birlikte iz ortaya koyduğunu tabir ederek, plan kapsamında çalışmaların süreceğini aktardı.

Görsel sanatlar öğretmeni Baran Toktaş da projede öğretmenlerin fahri adına toprak aldığını dile getirerek, plan kapsamında bulaşık duvarları ak pak birlikte görünüme kavuşturduklarını kaydetti.

Toktaş, "14 resim öğretmeni adına projede fahri toprak alarak duvarları süslüyoruz." dedi.

Gırnavas Mahallesi Muhtarı Hüsnü Güler projeyi yaşama nâkil her insana teşekkürname ederek, "Bu resimlerle yurttaşlarımız tarihleri için bilim sahibi oluyor. Güzel icraat oluyor." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Rıdvan Kaya, duvarlara meydana getirilen resimleri görür görmez baş döndürücü beğendiğini anlatarak, bu resimlerle ilçenin tanıtımının da yapıldığını belirtti.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1