GÖRME ENGELLİ MÜEZZİN DİRİM VE PEDAGOJİ BİLİMİ AZMİYLE GÖNÜLLERE ERKE OLUYOR

Görme yetisini 20 yaşlarında kaybeden 49 yaşındaki müezzin İlyas Özkan, Erzincan'da fariza meydana getirdiği cami ve iyileştirme merkezinde, görme engellilere rölyef kır ile Kur'an-ı Kerim öğretiyor.

GÖRME ENGELLİ MÜEZZİN DİRİM VE PEDAGOJİ BİLİMİ AZMİYLE GÖNÜLLERE ERKE OLUYOR
Erzincan

Erzincan'da, 49 yaşındaki görme engelli müezzin İlyas Özkan, hayat ve kıraat azmiyle engelliler ilkin edinmek kabil çevresindekilere dayanıklı oluyor.

Demirkent Mahallesi'ndeki Kuba Camisi müezzini Özkan, ortaöğretim yıllarında yakalandığı Behçet rahatsızlığı dolayısıyla 20 yaşlarında görme yetisini ağız ağıza kaybetti.

Görme engeline karşın Erzincan İmam Hatip Lisesinde öğrenimini bitiren ve azimle eğitimini sürdüren Özkan, Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.

Erzincan İl Müftülüğüne ilişkin camilerde göreve başlamış bulunan ve 15 senedir müezzinlik vazifesini sürdüren Özkan, azmiyle çevresindekilere hem dayanıklı olmakta aynı zamanda takdirlerini topluyor.

Kabartma makale yaban ile Kur'an-ı Kerim öğretiyor

Özkan, AA muhabirine, görme engeline karşın çalışmaktan şişman mevki duyduğunu söyledi.

Hayatının ilkokul zaman camide geçtiğini özetleyen Özkan, "Bazen kardeşimle bazı bazı de yegâne başıma camiye geliyorum. Sabah ezanı zamanı erişince camiyi açıyorum. Ezanımızı okuyoruz, cemaatimizi bekliyoruz. Namazımızı kılıyoruz. Cemaatimizle Kur'an derslerimizi yapıyoruz. Onlar okuyor, ego onları izleme ediyorum." dedi.

Özkan, cemaatten Kur'an-ı Kerim bellemek isteyenlere de araştırma görevlisi bulunduğunu dile getirerek, "Asıl alanım, rölyef niteleyerek anlatım edilen 'Braille' yazısı ile Kur'an öğretmek. Rehabilitasyon merkezlerinde ve camimizde görme engeli bulunan nice insana rölyef makale yaban ile Kur'an-ı Kerim öğrettim." niteleyerek konuştu.

"Engelli olmanız Kur'an-ı Kerim öğrenmeye engel değil"

Müezzin Özkan, görme ve başka engellerin Kur'an-ı Kerim ile İslam'ı öğrenmeye engel olmadığını kaydederek, laflarını şu şekilde sürdürdü:

"Çocuklarımızın içsel yanlarını boşlama etmeyelim. Her ne nedenle olursa olsun engelli olmanız Kur'an-ı Kerim ve İslam'ı öğrenmenize engel değildir. Her insan, azmederse hem dinini aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'i öğrenebilir. İnsanların engelleri ve ya başka sıkıntıları yardımıyla hem bu dünyasını aynı zamanda ahiretini boşa masrafının ve kendine dokunca vermesinin nazar boncuğu anlamı yok."

Allah'ın sınav gereği kendisini hakeza yarattığına inandığını kail Özkan, sabrettiğini ve bu yaşamı anlamaya çalıştığını dile getirdi.

"Engeller var ise aşılmak içindir"

Görev icra ettiği camide Özkan'ı görüşme fail Erzincan Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Vaizi Servet Tiryaki de Özkan'ın hayat ve pedagoji bilimi aşkına dikkati çekti.

Özkan'ın azimle vazifesini sürdürdüğünü vurgulayan Tiryaki, "Kendilerinden aldığımız ehemmiyetli mesajlar var. Engeller var ise aşılmak içindir. İman var ise olanak vardır. Bizler hassaten gözlerimizin ve ehil olduğumuz etraflı nimetlerin kıymetini güzel bilmeliyiz." dedi.Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1