HAYVANLARINI 'KOYUN BANYOSU' İLE KENELERDEN ARINDIRIYORLAR

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde yürütülen "Koyun Banyosu Projesi" kapsamında, küçükbaş hayvanlar, ilaçlı suda yıkanarak kenelerden temizleniyor

HAYVANLARINI 'KOYUN BANYOSU' İLE KENELERDEN ARINDIRIYORLAR
Yozgat

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Külhüyük köyü muhtarlığınca hazırlanan "Koyun Banyosu Projesi", Sorgun Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının destekleriyle hayata geçirildi.

Proje kapsamında köydeki küçükbaş hayvanlar, ilaçlı suyla doldurulan özel tasarlanmış havuza girerek, keneler ile parazitlerden temizleniyor.

"Kene, hayvanlarda yüzde 15 ile 30 oranında verim kaybına yol açıyor"

Sorgun Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarının artması nedeniyle bazı önlemler aldıklarını söyledi.

Külhüyük köyünde Koyun Banyosu Projesi kapsamında bir sistem kurulduğunu belirten Canbolat, "Sistem, hayvanların içi dış parazitlere karşı mücadelesinde kullanılıyor. Kene, hayvanlarda yüzde 15 ile 30 oranında verim kaybına yol açıyor. Kurduğumuz sistemle hayvanlar hem iç hem dış parazitlerden kurtuluyor ayrıca kuyruk altı, koltuk altı ve tırnak hastalıklarına karşı da dezenfekte ediliyor." dedi.

Canbolat, yünleri kırkıldıktan sonra ilaçlı suya giren hayvanların parazitlerden kurtulduğunu anlattı.

KKKA hastalığını taşıyan kenelerin, koyunlar ve sığırlara tutunduğunu aktaran Canbolat, "Koyunlardaki keneyle havuzda yıkama yaparak mücadele ediyoruz. Büyükbaş hayvanlarda ise üzerilerine dökülen solüsyonla mücadele yapılıyor." diye konuştu.

"Diğer ilçelerde de yaygınlaştıracağız"

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Hayvancılık Uzmanı İrfan Özcan da modern koyunculukta hayvanların senede iki defa banyo yapması gerektiğini dile getirdi.

Sorgun'da uyguladıkları projeyi diğer ilçelerde de yaygınlaştırmak istediklerini belirten Özcan, "Hayvanlar parazitlerden kurtulmak için çok enerji kaybediyorlar. Sorgun'da pilot olarak bu projeyi uyguladık. Diğer ilçelerde de yaygınlaştıracağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul