HER HASTANEYE AŞI ODASI YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde ‘Aşı Uygulama Odası’ oluşturulmasını istedi. Yatak sayısı 50 ve altında olan hastanelerde 5, bin ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası olacak Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Gen

HER HASTANEYE AŞI ODASI YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce 81 ile "Hastanelerde Aşı Uygulama Odası Oluşturulması" konulu yazı gönderildi. Aşı uygulaması ile ilgili sağlık kuruluşlarında gerekli önlemlerin alınması ve buna ilişkin İl Sağlık Müdürlüklerince denetim yapılması istenerek, hastanelerde Kovid-19 aşı uygulamaları ile ilgili tedbirler ve uygulama esasları şöyle sıralandı:
Kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde aşı yapılması için "Aşı Uygulama Odası" oluşturulacak. Aşı uygulama odası poliklinik oda standartlarını karşılayacak. Yatak sayısı 50 ve altında olan hastanelerde 5, yatak sayısı 51-199 arasında olan hastanelerde 10, yatak sayısı 200-399 olan hastanelerde 15, yatak sayısı 400-999 arası olan hastanelerde 20, yatak sayısı bin ve üzeri olan hastanelerde 25 aşı uygulama odası olacak. Ayrıca, her 10 aşı uygulama odasına 1 sorumlu hekim olacak şekilde görevlendirme yapılacak. Aşı uygulama oda sayısı 10'dan az olan hastanelerde en az 1 hekimin görevlendirilmesi zorunlu olacak.Aşı uygulama odaları hastane bünyesinde kolay ulaşılan bir yerde olacak ve geniş ve ferah bekleme alanı oluşturulacak. Vatandaşların odaya ulaşımında hastanenin girişinden itibaren yönlendirme levhaları olacak veya yönlendirme elemanı ile ulaşım kolaylaştırılacak. Aşı uygulaması yapılacak vatandaşlar hastanelere randevu alarak gelecek. Aşı uygulama alanlarında el antiseptiği erişilebilir bir yerde olacak. Aşı uygulama bekleme alanı temizlik ve dezenfeksiyonu düzenli ve sık yapılacak. Aşı uygulama odasında el yıkama ünitesi olacak, sağlık çalışanı aşılama işlemi öncesinde ve kirli malzeme ya da kanla temas durumunda ellerini yıkayacak. Sağlık personelinin kullanılmış iğneleri güvenli şekilde atık kutusuna atabileceği şekilde planlama yapılacak.
Aşı uygulama odasında her defasında sadece bir kişi aşılanacak. Aşı uygulama esnasında aşılama ile ilgili gerekli kayıtlar tutulacak. Kişi için ayrılmış aşı açılarak kişiye aşı uygulaması yapılacak. Günlük aşı uygulaması sonunda aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1