'HİÇBİR BESİN KORONAVİRÜSE KARŞI TEK BAŞINA ETKİLİ DEĞİL'

SOSYAL medyada akıbet çağda birtakımı besinlerin Kovid-19 hakkında olağanüstü etkilerinin olduğuna değgin bilgelik kirliliğinin bulunduğunu tamlayan Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Bazı besinlerin insanoğlu bedeninde muafiyet mekanizmasına müspet katkıları bulunduğu ilmî verile

'HİÇBİR BESİN KORONAVİRÜSE KARŞI TEK BAŞINA ETKİLİ DEĞİL'

Sosyal medyada koronavirüse karşı koruduğu kanıt edilen tarifler üstünde ehemmiyetli uyarılarda mevcut Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Gizem Gençyürek, kekik yağı, incir, zerdeçal, zencefil, sarımsak hasım yahut çayı derece tariflerin paylaşıldığına uyanıklık çekti. Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Bu devirde maatteessüf toplumsal iletişim araçları üstünden de kimi besinlerin Kovid-19 üstünde olağanüstü etkilerinin olduğuna ilişkin bilgelik kirliliği mevcut. Bazı besinlerin insanoğlu bedeninde muafiyet mekanizmasına müspet katkıları bulunduğu ilmî verilerle kanıtlanmıştır, fakat bu düşünmek değildir ki, tek bir besin virüsü bulunmayan etsin, ona hasım olsun. Ne efsus ki ne kilogram özgülemek düşüncesince şaşırtıcı bir besin/bitki yoktur, bu virüsü bozmak düşüncesince de hakeza bir besin yoktur” diyerek konuştu.

SAĞLIKLI ALTERNATİFLERİ TERCİH EDİN

Belki de nice ferdin önceki kat deneyeceği bu besinlerin tümüyle virüsü öldürüyor inancıyla şuursuz tüketilmesinin afiyet sorunlarıyla sonuçlanabileceğine yer veren Dyt. Gençyürek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Önemli bulunan ferdin muafiyet sistemini güçlendirmesi düşüncesince bunun ast yapısını yapmaya başlaması, tek bir besinden şaşırtıcı beklemeyip tamamı tagaddi alışkanlıklarını gözden geçirmesi, fakat o devir vücudumuz virüs ile savaşabilir bir hale gelecektir. Hazır paketli, işlenmiş, leziz mahsulat adına dosdoğru alternatifler yeğleme etmeliyiz. Örneğin: film seyrederken cips/patates kızartması kemirmek adına 1 bardak (su bardağı) denli patlamış darı yeğleme edebiliriz yahut asitli içecekler adına zerdeçallı motorin yeğleme edebiliriz. Ayrıca başta vücudumuzda eksikliği belirleme edilen vitamin ve minerallerin takviyelerini kullanmakta kâr var.”

ALTIN SÜT TARİFİNİ DENEYEBİLİRSİNİZ

Dyt. Gençyürek, koronavirüse karşı muafiyet sistemlerini yükseltmek arzu edenler düşüncesince de Altın Süt Tarifi verdi:

“1 bardak (su bardağı) sütü, laktozsuz motorin yeğleme etmenizi öneririm, 1 çay kaşığı hint safranı tozuyla ocakta kaynayana denli karıştırın. Ardından üstünde 1 çay kaşığı tarçın arttırma edin. Süt sevmeyenler yoğurdun içerisine ilaveten de tüketebilirler. Ancak şimdi etkili olabilir düşüncesiyle zerdeçalı çok tüketmemeye ihtimam gösterin."


Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1