'İNSAN SOLUK ALMANIN NE DERECE GİRANBAHA BULUNDUĞUNU ELAN DOBRA ANLIYOR'

Yeni sima koronavirüsü yenip görevlerine dönen Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Mahmut Bayrakçıoğlu ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yaşadıkları dayanıklı süreci anlattı, tavsiyelerde bulundu.

'İNSAN SOLUK ALMANIN NE DERECE GİRANBAHA BULUNDUĞUNU ELAN DOBRA ANLIYOR'
Hatay


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilişik aradığınız tamamı cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini çoğaltan ortamlarRAKAMLARLA: Ülke yurt koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Başhekim Bayrakçıoğlu, AA muhabirine, erdemli biberli şikayeti ilişkin yaptırdığı Kovid-19 testinin fazlalık çıkmasıyla otama sürecine ilk evde başladığını söyledi.

Hastalığın 10'uncu gününde ateşinin artarak çoğalması ilişkin tedavisine doktorların tavsiyesiyle hastanede bitmeme edildiğini tamlayan Bayrakçıoğlu, "Bunun ilişkin hastanede de 5 çağ iktisap etmek neredeyse 15 günce müşterek otama süreci geçirdim. Genel açıdan hastalığım aşırı ağırbaşlı seyretmedi yalnız sunulan tamamı tedavilere müşterek zamanlar başladım, benim avantajım o oldu." dedi.

Bayrakçıoğlu, maraz süresi süresince gelişmemiş kalmaya uyanıklık ettiğini, bunun da düzelme sürecine müspet tesiri bulunduğunu dile getirdi.

Kovid-19 salgınının esasen beri rolü gereği geceli gündüzlü hastanede bulunduğunu aktaran Bayrakçıoğlu, hastalarla içi içe olmanın kendisindeki viral yükü arttırdığını kaydetti.

Tedbirleri almasına karşın hastalığa yakalandığını aktaran Bayrakçıoğlu, "Hastanemizde hastalarımızın durumlarını görüyoruz lakin bu hastalığa yakalanınca ne müşterek tabloyla karşılaşacağımızı kestirim edemedik zira maraz rastgele müşterek kişilerde ayrımlı seyredebiliyor. İlk evrede psikolojimiz etkilenmedi dersek hata olur, etkilendi yalnız immün direnci sert tutak tamamı tavsiyelere uydum. Tedavileri müşterek zamanlar dört başı mamur yaptım. Hareketsizlik, ağız ağıza istirahat, ayakyolu haricinde yataktan kalkmama vakasını ayrıcasız uyguladım. Bunların immün direncimizi erdemli sara tedavide güzel bulunduğunu düşünüyorum." sanarak konuştu.

Bayrakçıoğlu, tedbirin aracısız bırakılmaması icap ettiğini vurgulayarak, şöyleki konuştu:

"Hemen yorulmalar olmakta o dönemde, bunlarla karşılaşınca insanoğlu dem almanın ne denli değerli bulunduğunu da hâlâ dobra anlıyor. 'Ya geçmezse' sanarak düşündüğüm hadisat mevcut zira kaybettiğimiz afiyet çalışanı var, benden hâlâ dinç yaşta kaybettiğimiz afiyet çalışanlarımız oldu. Doktor arkadaşlarımızı kaybettik, onların içinde hâlâ ilk rastgele müşterek hastalığı olmayanlar da vardı. Bunlar insanoğlunun aklına gelebiliyor o nedenden 'bunlar da düşünülmedi' denirse hata olur. Bunları da düşündüm lakin moralimi erdemli tutmaya çalıştım. 'Ben parasız olmam, sağlıklıyım, gencim' denilmeksizin tedbirin aracısız bırakılmaması gerekiyor. Hastalık gelmeden sağlığın değerini dobra aşina iktisap etmek gerekiyor."

İskenderun Belediye Başkanı Tosyalı: Kemiklerim sızladı

Kovid-19'u atlatıp görevine dönen İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da evde geçirdiği 14 günce otama ve yalıtım periyodunu anlattı.

Tosyalı, karantina sürecinde ağrılarının arttığını ve ilaçlarını derneşik kullandığını belirterek, "Kas ağrıları ve kemiklerimde sızlamalar oldu. Koku ve zevk alamadım. Beni en aşırı etkileyen ağrılarımın müşterek tomar olmasıydı. Kullanmış olduğum ilaçların da etkisiyle 7'nci günden sonradan ağrılarımda eksilme oldu. Çok şükür teneffüs derdi yaşamadım. Sevdiğimiz kullanmakta olanları kaybettiğimiz anlamış olur yaşadık, onun düşüncesince de ruh bilimsel tesiri oldu. Süreci tamamladıktan sonradan yeniden negatife dönüp belediyede işimin başına döndüm." sanarak konuştu.

Süreci dokuncasız nan yerine vatandaşlara kurallara uymaları çağrısında mevcut Tosyalı, maske, aralık ve hijyenin yaşamın esas kuralı durumuna geldiğini söyledi.

Tosyalı, tedbirlerin önemini anlatarak, "Kesinlikle bu virüse inanmayanların, buna inanması gerekiyor. Toplum şekilde tedbiri aracısız bırakmamalıyız. Salgının başında 'yaşlı ve vakayiname hastalara bulaşık ediyor' deniliyordu yalnız sonuç senelerde gördük ki dinç kayıplarımız oluyor. Kurallara uyulmazsa virüs nemli dinç fark etmiyor." ifadelerini kullandı.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1