KAYBOLMAYA BENİZ MARKAJCI 'KELES BEBEĞİ' USTA ELLERDE SAHN BULDU

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü, inşası eğleşme noktasına mevrut Keles çaput bebeklerini anadan görme yöntemlerle gene üretmeye başladı.

KAYBOLMAYA BENİZ MARKAJCI 'KELES BEBEĞİ' USTA ELLERDE SAHN BULDU
Bursa

Enstitünün sarıklı ve eli uz öğreticileri kabilinden derinliğine devam eden tetkikat kararı anadan görme şekilde yapılışı ve makbul materyaller belirlenip el işçiliğiyle imal edilen bebekler ve kıyafetleri, geçmişe kudret tutuyor.

Bebeklerin üstündeki giysiler ve özellikleri, civar halkının hâlâ ilkin kullandığı kültürü geleceğe aktarıyor. Aynı sürede bebekler, evlatların oynayabileceği tarzda işleniyor.

Öğretmen Şükran Özgen koordinatörlüğünde, Emine Ergül, Betül Gül Yavuz, Ayfer Çobanoğlu, Nevin Durmuş, Çiğdem Özcan, Ebru Kızılkaya, Yıldız Yavaş Acar, Şule Öz ve Resul Makav kabilinden imal edilen bebekler, enstitü içerisinde satışa da sunuldu.

Enstitü müdürü Nilüfer Karakoç, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Türk camiasının aşırı ensesi kalın müşterek giyit kültürünün bulunduğunu, Bursa'nın da bunda ehemmiyetli müşterek yere erbap bulunduğunu söyledi.

Bursa'da anadan görme giyecekler noktasında evvel akla mevrut bölgenin Keles ilçesi bulunduğunu tamlayan Karakoç, şöyleki bitmeme etti:

"Keles yöresi, yaklaşan vakte derece hususi günlerinde, düğünlerinde, giyindikleri kıyafetler, aksesuarlar, işlemeler, desenlerle duygularını, düşüncelerini adeta müşterek sanata dönüştürerek, elbise şekilde üzerlerinde taşımışlardır. Keles bebeğini gene yaşatma hesabına çalışmalara ve araştırmalara başlamıştık. Keles giysileri, bu bebeklerde kendine beden bulmuş. Bu bebeklerin üstündeki giysilerin de dünkü nesle kendini haberleşme fırsatı bulacağı düşüncesiyle yapımına başladık. Günümüzde evlatlarımızın model kabil bebekleri giydirip bunlardan bahtiyar bulunduğunu gördüğümüzde hem onları bahtiyar edelim bununla birlikte bahtiyar olduklarında kişi kültürlerini tanısınlar düşüncesiyle akıntı ettik. Keles bebeğinin inşası ile kültürümüzü baştan lanse etmek şartıyla dalında bilirkişi öğretmenlerimizle bu emekleri yapıyoruz."

Yeni yüz koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde üretmeyi sürdürdüklerini vurgulayan Karakoç, kendisini yetiştirmek ve dünkü müşterek uğraşı doğrultmak isteyenlerin Olgunlaşma Enstitüsüne gelebileceğini anlatım etti.

"Kıyafetler Anadolu hanımının ruhunu gösteriyor"

Proje koordinatörü Şükran Özgen ise Anadolu hanımının yaşamış bulunduğu yeri, çadırını süslerken dokuduğu ürünleri kullandığını, bunların da kilimler, örtüler bulunduğunu aktardı.

Çeşitli renk, desen ve motiflerin Anadolu hanımının kıyafetlerinde işlendiğini dile getiren Özgen, bu günlerde kıyafetlerde dönemin gerektirdiği halde tadilat bulunduğunu bildirdi.

Özgen, "Bu yerel giysiler, site merkezlerine ırak yerlerde yaşatılıyor, Bursa'da da Keles ve köylerinde var. Oralarda hanımlar hala hususi günlerde bayramlarda, düğünlerde bu kıyafetleri giyiyor. Enstitümüzün misyonu, geleneği geleceğe geçirmek bulunduğu düşüncesince bu bebekleri üretmeye başladık." dedi.

Özgen, araştırmalarında nice ülkenin kişi yerel bebeklerini yaşattığını gördüklerini anlattı.

Giysi kültürünün aktarımında küçüklere müteveccih malzemelerin önemine yer veren Özgen, şöyleki konuştu:

"Bu bebeklerin üstündeki kıyafetler, Keles yöresi kadınlarının giydirilmiş bulunduğu ayrımsız kıyafetler. Boyutlar küçülünce nüsha bulunmasına ilgi gösterdik. Tamamı el işçiliği. Burada Keles başlığı aşırı önemlidir; civarda buna pullu fes derler, doğada mevcut etraflı renkleri zarfında barındırıyor. Kıyafetler Anadolu hanımının ruhunu gösteriyor bize. O alanda 'belik' denilen, araya al iplerin geçirildiği saç örme bilgileri var. İşlemeleri müşterek halde müşterek zamanlar iç çamaşırı şekilde kullanılmış, pamuklu kumaşlardan yapılmış göynek ve şalvarı var. Üçetek denilen dü tarafı yırtmaçlı, ardı işlemeli don bulunuyor. En akıbet üstünde 'güdük' dediğimiz cepken şu demek oluyor ki yeleği bulunur. Elle yapışık patikleri de var."

Okulun araştırı kısmı sebebiyle detaylara ulaşabildiklerini bildiren Özgen, Keles bebeklerinin büyüklerin de beğenisini çektiğini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1