KONYALI NAKKAŞ MANZARA ETMİŞ OLDUĞU MOTİFLERİ TESPİHLERE AŞKLA İŞLİYOR

İslam kültürünün beraberinde nice inancın da ehemmiyetli ortak parçası bulunan tespih, Konya'da nakkaş Ahmet Bozkurt Savanç'ın marifetli ellerinde zanaat eserine dönüşüyor.

KONYALI NAKKAŞ MANZARA ETMİŞ OLDUĞU MOTİFLERİ TESPİHLERE AŞKLA İŞLİYOR
Konya

Sanatını, Meram ilçesindeki önemsiz atölyesinde yürütme fail 28 yaşındaki Savanç, meydana getirdiği birbirinden ayrımlı nakışlı tespihleri meraklılarının zevkine sunuyor.

İşlediği tespihlerle koleksiyonları süsleyici Savanç, çoğunluğu iklim dışından mevrut taleplere yetişmekte meşakkat çekiyor.

Evinin de müşterek odasını atölyeye çeviren Savanç'ın gecesini gündüzüne katarak ortaya çıkardığı eseler, nakşedilen motifin yoğunluğu, geçer not gereç ve giranbaha taşlara uyarınca servete dönüşebiliyor.

Çocukluğundan buyana uyanıklık duyduğu tespihlere, fiyatlarından ötürü eş olamayınca, hazırlamaya tandans fail Ahmet Bozkurt Savanç, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, iane istediği ustaların sanatı belletmek istememesi için evinde tecrübe galat eliyle öğrenmeye çalıştığını söyledi.

En çetin eskiden borçla almış olduğu dantel makinesiyle çalışmaya başladığını ve bu süreçte yegâne destekçisinin benzeri bulunduğunu tamlayan Savanç, dü yılda ehliyetli seviyeye ulaştığını düşündükten sonraları müşterilerine açıldığını anlattı.

"Tespihle meşk edemezsem sanatımı yürütme edemem"

Bazen müşterinin, bir çok aşırı devir ise öz fon etmiş olduğu motifleri tespihlere bezeyen Savanç, nazirsiz işlemeler hazırlamaya çaba ettiğini dile getirdi.

Sanatına aşkla ilişkin bulunduğunu vurgulayan Savanç, "İçimde tespihe beslediğim ihtisas olmasa, sevda olmasa, tespihle meşk edemezsem elhak bu sanatı yürütme edemem. Bu aha en ehemmiyetli nesne sabırdır. Bazı tespihlerim altı ayda, birileri müşterek ayda, birileri da müşterek hafta da bitiyor." diyerek konuştu.

"Yaptığım tespihlerden ayrılırken hüzünleniyorum"

Savanç, daim kendine saf dünkü motifler çıkarmaya çalıştığını fakat fon gücünün tıkandığı yıllarda Selçuklu ve Osmanlı motiflerinden de esinlendiğine değindi.

Nakşettiği tespihlerle ortada hissî kelep oluştuğunu tabir fail Savanç, "Ben tespihlerimi yaparken, onları ailem, evladım derece seviyorum. Bazen tespihim teslimat evresine erişince içime müşterek kaygı çöküyor. Bu da gidiyor diyerek üzülüyorum. Aslında bitmesini de istemiyorum. Ayrılırken güya müşterek parçam kopuyormuş derece oluyor." dedi.

Yaptığı tespihlerin şişman yönünü iklim dışına gönderdiğini kaydeden Savanç, "Tespihlerimi genel anlamda sağlık kuru faziletli eşhas sahipleniyor. Çoğu iklim dışına gidiyor. Dubai, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve nice Avrupa ülkesine daim gönderiyoruz." ifadelerini kullandı.

Tespihin maddesel ve tinsel değerinin örge yoğunluğuna uyarınca maruz emekle akla yatkın uygun olduğuna dikkati çekici Sevinç, şu şekilde bitmeme etti:

"Bazı işler hususi oluyor. Yakut, zümrüt, asıl yakut, pırlanta döşediğimiz ürünlerimiz var. Bunlar aşırı şimdi müşterek tomar özen istiyor. Bugün meşbu dantel işçiliği yaptığımız müşterek tespih 8 bin lirayı bulabiliyor lakin 'çok hususi müşterek dizayn olsun, dünyada müşterek geçmiş olsun, dünkü müşterek dizayn düşünelim' dediğimiz devir bunların değerleri aşırı şimdi faziletli olabiliyor. Üzerinde kullanacağımız giranbaha taşlara uyarınca 100-200 bin liraya denli çıkabiliyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1