KÖRLE YATAN ŞAŞI KALKAR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Toplumumuzda büyüklere hürmet son derece önemli bir olgudur. Bu hürmetin bir sonucu olarak, küçükler büyüklerin bilgi ve deneyiminden faydalanmak için, büyükler de onları hayata hazırlamak için uğraşır. Bu amaçla oluşturulan atasözleri de toplumuzda önemli bir yer tutar. “K

KÖRLE YATAN ŞAŞI KALKAR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Yüzyıllar boyu kulaktan kulağa aktarılan sözlü kültür unsurlarından biri de deyimler ve atasözleridir. Bu atasözleri hayatın hemen hemen her alanında kullanılmakta ve tecrübelerin aktarılmasına aracı olmaktadır. Bu kapsamda araştırılan "Körle yatan şaşı kalkar atasözünün anlamı nedir" sorusunun yanıtı haberimizde yer alıyor. İşte Körle yatan şaşı kalkar atasözünün uzun ve kısa anlamı, TDK açıklaması ve cümle içinde kullanım örnekleri.

KÖRLE YATAN ŞAŞI KALKAR TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "Körle yatan şaşı kalkar" atasözü; "değersiz, kötü kimselerle arkadaşlık eden kötü huylar edinir" anlamına gelir. Bu atasözüne göre, kendisi düzgün bile olsa karakteri bozuk bir kişiyle arkadaşlık eden kişi zamanla ona benzeyecek ve bozulacaktır. Birlikte fazla zaman geçiren kişiler birbirine benzer. Birbirlerinin iyi veya kötü tüm huyları benzeşir. Hayata bakışları, davranışları ve olaylara verdikleri tepkiler aynılaşır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1