KORONAVİRÜS’TE MUTASYON KABUSU: VİRÜSÜN HASTALIK YAPMA POTANSİYELİ ARTTI

Dünya, koronavirüs salgınında ikinci dalgayla boğuşurken, Türkiye'de de İstanbul, Ekim sonu itibariyle yeniden virüsün en çok görüldüğü şehir oldu. Ülke genelindeki vakaların yüzde 40'ının görüldüğü açıklanan kent alarm veriyor. Kurallara uyulmasını isteyen uzmanlar

KORONAVİRÜS’TE MUTASYON KABUSU: VİRÜSÜN HASTALIK YAPMA POTANSİYELİ ARTTI
Dünya, koronavirüs salgınında ikinci dalgayla boğuşurken, Türkiye'de de İstanbul, Ekim sonu itibariyle yeniden virüsün en çok görüldüğü şehir oldu. Ülke genelindeki vakaların yüzde 40'ının görüldüğü açıklanan kent alarm veriyor. Kurallara uyulmasını isteyen uzmanlar SABAH'a konuştu.
Prof. Dr. Osman Erk: Virüs dünyada ve Avrupa'da pik yapmış durumda. Türkiye'yi dünyadan ayırmak mümkün değil. Virüsün kötü anlamda mutasyona uğradığına dair bilgiler geliyor. Yani öldürülücüğü arttı. Çok tehlikeli dönemlerdeyiz. İstanbul'da çember daralıyor. Çevremizden 10 kişi tanıyorsak 3'ü şu anda koronavirüs tedavisi görüyor. Çok dikkatli olmalıyız. Havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel grip devreye girecek. Kalabalıklardan kaçınmalı, toplu taşıma kullanmamalı, maske, mesafe, hijyen kuralına kesinlikle uymalıyız.

EN KÖTÜ SENARYO
Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Maalesef insanlar pandemi döneminde olduğunu unuttu. Fazla normalleşti. Maskesiz, omuz omuza ortamlara girildi. Ve vakalar patladı. 'En kötü senaryo bu mu?' diyorlar, hayır en kötü senaryo bu değil. Bunun için hastanelerin dolu, sedyelerin koridorlara taşması gerek. İtalya ve İspanya bunu yaşadı. Biz de öyle olmadı. Olmayacak. Bize düşen maske, mesafe, hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1