KURDUĞU UHUVVET MARKET'LE KENDİSİNİ HAYRA ADADI

Ülke TV ekranlarında gönüllere dokunan insanları izleyicilerle tanıştıran Ahmet Durkaya İstanbul Fatih’teki Hürrem Çavuş Camii’nin bahçesinde kurduğu market ve giyim mağazası ile ihtiyaç sahiplerine destek olan Metin Kaçar’ı ziyaret etti.

KURDUĞU UHUVVET MARKET'LE KENDİSİNİ HAYRA ADADI

Eğitimci Yazar Ahmet Durkaya, Ülke TV ekranlarında gönüllere dokunan insanları, izleyicilerle tanıştırıyor. Durkaya bu bölümde İstanbul Fatih’teki Hürrem Çavuş Camii’nin bahçesinde kurduğu Uhuvvet Market ve Uhuvvet Giyim mağazaları ile ihtiyaç sahiplerine destek olan Metin Kaçar’ı ziyaret etti. 

Hürrem Çavuş Camii’'nde 50'nin üzerinde faaliyet icra edildiğini anlatan Metin Kaçar, nalı yola çıktıklarını şöyle anlattı:  "Sabah namazı ile birlikte harekete geçen, yatsı namazı ile birlikte devam eden, yatma saatine kadar özel dersi, Kur'an dersi, etüd merkezi ile çalışan, tıpkı Resulullah'ın (S.A.V.) mescidi gibi hareketli, canlı mescidler oluşturalım fikrinden yola çıkıldı." 

CAMİYİ ÇOCUKLAR İÇİN DERSHANEYE ÇEVİRDİ

"Önce yaz Kur'an Kursu ile başladık. Daha sonra Cami etüd merkezi haline dönüştü. Ortaokul ve Lise öğrencisi 60-70 talebemiz geliyor 2 saat boyunca manevi ortamda, televizyonun, telefonun, internetin ve misafirin olmadığı sessiz, lahuti bir ortamda okul derslerine çalışıyor, ertesi günkü konulara bakıyor, son yarım saat içinde de kafasına takılan soru varsa onu soruyor, problemini çözüp gidiyor. Masa sandalyeyi kaldırıp rahle koyuyoruz ve onun üzerinde Kur'an eğitimi veriyoruz, onları kaldırıp halının üzerinde Cuma namazının eda edilmesini, vakit namazının kılınmasını sağlıyoruz." 

MİSAFİR EDİLEN ÖĞRENCİLER İÇİN HERŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ

"Bizim kış kampı diye bir çalışmamız var. " diyen Metin Kaçar, önceleri Ocak ayı sonu, Şubat ayının 15'ine kadar bir yarı yıl tatili olduğunu, şimdi  ise Kasım ve Ocak -Şubat'ta bir yapıldığını belirterek " Biz bu tatillerde 60-70 yavrumuzu yatılı olmak kaydıyla 24 saatlik bir eğitime tabu tutuyoruz. Buraya gelen çocuklar 3 öğün yemeğini burada yiyor, 5 vakit namazını cemaatle burada kılıyor, kitap okuma, ayet- hadis ezberleme seansları ile kültürel faaliyetlerle çocukları 5-6-7 gün misafir ediyor, yavruların gönüllerini camiye ısındırdıktan sonra ailelerine teslim ediyoruz." dedi. 

"BU CAMİ ALLAH'IN EVİ, ÇOCUKLAR DA PEYGAMBERİMİZİN EMANETİ"

Metin Kaçar verilen hizmetlere karşılık ailelerden hiçbir talepte bulunmadıklarını belirtti. Kaçar bu konuda şunları söyledi:

"Hiçbir şekilde hiçbir faaliyetimizde hiçbir velimizden, yazın 600-700 yaz kursu öğrencimiz, kış kursu öğrencimiz, kamp öğrencilerimiz, gelin birlikte kitap okuyalım öğrencilerimiz, etüde katılan öğrencilerimizden asla bir kuruş ücret talep etmeyiz. Çünkü cami Allah'ın evi, çünkü oranın baş mimarı Hazreti Nebi (S.A.V.). Bize "Bu çocuklar size emanettir, bunları eğitin, bunları yetiştirin" diyen Hazreti Muhammed Sallalahu Aleyhi Vesellem."

2, 3 hafta 5 vakit namaza devam eden öğrencilere hediye verdiklerini anlatan Kaçar, böylece dede ile torunun kaynaşmasına vesile olduklarını söyledi. 

38 yıllık imam olduğunu anlatan Metin Kaçar "Bu çocukları camilere ısındırmadığımız, bunların secde ettiğine şahit olmadığımız müddetçe  bu ülkenin kurtuluşu, selameti çok zor." dedi. 

İhtiyaç sahibi 600 ailelik bir veri tabanına sahip olduklarını anlatan Kaçar, kayıt altındaki ailelerin birçoğunu ziyaret ettiklerini, Uhuvvet Market ve Uhuvvet Giyim kanalı ile de bu ailelerin ihtiyaçlarını giderdiklerini anlattı. 

KAYNAK : Haber7

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2021, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1