KÜRE DAĞLARI'NDA KARDELENLER KARSIZ AÇTI

Soğuk kışları ve dip kar yağışıyla bildik Küre Dağları'nda sıcaklıkların sezon normalleri üstünde seyretmesi zımnında kardelenler, bu sene kar gıyaben açtı.

KÜRE DAĞLARI'NDA KARDELENLER KARSIZ AÇTI
Kastamonu

Kastamonu'nun Şenpazar ilçesindeki dağlık alanlarda değme sene mart ayında karlar ortada açan kardelenler, bu sene iklim sıcaklıklarının faziletli seyretmesi dolayısıyla kişmiri özlenti kaldı.

İlçeye ilişkin Aşıklı köyünde canlı Yüksel Erdoğan, AA muhabirine, Küre Dağları'nda toprak meydan köylerinde kardelenlerin koyu yanında halde mevcut yanında nebat şekli bulunduğunu söyledi.

Kardelenlerin genel anlamda ilkbahar başlangıcında açtığını fakat bu sene aşırı er uyandığını özetleyen Erdoğan, "Her sene mart ayının ortalarında kar içerisinden müeddep enine boyuna çıkardı. Çiçekleri alkan bulunduğu düşüncesince kardan fark geçirmek güç olurdu. Karlar eridikçe hâlâ açıkça olurdu. Bu sene aşırı ayrımlı oldu." dedi.

"Kış yaz kadar geçiyor"

Kardelenlerin baharı hatırlattığını dile getiren Erdoğan, şu halde bitmeme etti:

"Kardelenlerle beraberce baharın geldiğini anlardık. Yavaş ağır öbür çiçekler de açardı. Bu sene kar yağmadı, şita olmadı. Kış yaz kadar geçiyor. Şu anda burada normalde 1 m. kar, havanın eksiklik 3-5 basamak olması gerekiyor güçlükle iklim sıcaklığı 18 derecede. Bu sene havaların hakeza gitmesi dolayısıyla karsız kardelenler oldu. Hiç kar yağmadan kardelenler çiçek açtı."

Doğa fotoğrafçısı Cebrail Keleş ise iklim sıcaklıklarının herkesi kaygılandırdığını söyledi.

Küre Dağları'nda kardelenlerin koyu yanında halde bulunduğunu aktaran Keleş, "Burası kardelenlerin mekanı. Her sene mart ayında tabiat fotoğrafçıları kendisine gelip kardelenlerin kar altındaki fotoğraflarını çekerdik. Şu anda hanuman ayındayız ve kardelenler topraktan çoktan çıkmış, mevsimler şaşmış. Kardelenlerimiz boynu bükük, kar bekliyor." niteleyerek konuştu.

Bölgenin değme sezon ayrı güzelliğe erbap olduğuna aksan işleyen Keleş, şunları kaydetti:

"Burası Küre Dağları Milli Parkı sınırlarında. Yeşilin, beyazın, kahverenginin, sarının topu topu güzelliğini burada görürsünüz. Şu anda en şişman eksiğimiz kar ve yağış. Topraklarımız susuz, kardelenlerimiz karsız. Kardelen çiçeği ismi üzerinde kar delen. Baharın müjdecisi yanında çiçek, karla beraberce açan evvel çiçek kardelendir. Kardelenin çıkmaması müstelzim bu mevsimde mevzi kardelenlerle doldu."


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1