MALATYA'DA 7 KADIN KOOPERATİF KURUP ÜRETİME GEÇTİ, SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORLAR

Malatya'da yaşayan ev kadınları bir araya gelerek geçen yıl Kadın Girişim Kooperatifi kurdu. Burada yufka üretimine başlayan kadınlar makineli sisteme geçerek üretimlerini arttırdı. Kadınlar şimdi siparişlere yetişemiyor.

MALATYA'DA 7 KADIN KOOPERATİF KURUP ÜRETİME GEÇTİ, SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORLAR

Malatya’da yaşayan ev kadınları geçen yıl Kadın Girişim Kooperatifi kurarak, kooperatif çatısı altında birleşti. Birlikte hareket eden kadınlar hem girişimcilik, hem üretim marifetlerini sergileyerek, aile bütçelerine katkı sağlıyor. Kooperatif Başkanı Ayşe Uzun Kayış, Malatya'da yufkacılıktan gelen 7 kurucu kadınla birlikte olup, unlu mamuller ile ekonomiye katkıda bulunmaya başladılar. Kayış, hem aile bütçelerine katkıda bulunduklarını, hem de vatandaşların doğal ekmek yemelerine sebep olduklarını belirterek, “Kooperatifleşmenin sayesinde bir araya geldik ve yufka üretimine başladık. Ayrıca erişte yapıyoruz. Siparişlere yetişemeyince makineleştik ve yufkalarımızı artık el değmeden üretiyoruz. Üretim kapasitemiz günlük 7 bin ekmek oldu. Bu rakamı elde yaparak sağlamamız imkansızdı. Bir hayalimiz gerçek oldu” ifadelerini kullandı. Resmi kurum ve kuruluşların güvenini kısa sürede kazandıklarına dikkat çeken Kayış, “Onların yaptığı incelemeler ve denetimlerde tam puan aldık. Tutulan olumlu raporlar neticesinde ilde ihracatçılar birliğine kayıt yaptıran ilk kadın girişim kooperatifi olduk” dedi.

Bursa'da gelin adayı diz çöküp evlenme teklifi etti! Görenler 'yok böyle gelin' dediBursa'da gelin adayı diz çöküp evlenme teklifi etti! Görenler 'yok böyle gelin' dedi

CUMHURBAŞKANIMIZA MİNNETTARIZ

Kayış, “Ticaret Bakanlığı’nın hibe desteğinden, iki projeden faydalandık, makina ekipman ve teknik personel   desteği alarak işe başladık ve günden güne büyüdük. Yolumuzu açan bizi yalnız bırakmayan ve kadınlara destek veren Cumhurbaşkanımı Tayı Erdoğan'a minnettarız ve teşekkür ediyoruz. Emine Erdoğan’ı da kadın kooperatifimize davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

KAYNAK : İHA

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1