MİLLETVEKİLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR? MİLLETVEKİLİ SEÇİLME ŞARTLARI 2021

Milletvekili, mebus ya da parlamenter olarak da anılan, mecliste halk adına yasa yapma süreçlerinde oy verme yetkisine sahip olan kişileri ifade etmektedir. Milletvekilleri halkın oylarıyla seçilirler ve milletvekilliği süresince yasal olarak dokunulmazlık hakkına sahip olurlar. Milletve

MİLLETVEKİLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR? MİLLETVEKİLİ SEÇİLME ŞARTLARI 2021

Milletvekili olarak seçilerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Türk Halkı'nı temsilen yasa yapma yetkisine sahip olabilmenin belirli koşulları vardır. Bu koşullar Anayasa'nın 76. Maddesi ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile düzenlenmiştir. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının milletvekili seçilebilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır:

Milletvekili Seçimi Kanunu ve Anayasa'da yer alan vatandaşlık ve yaş şartlarına sahip olmakMilletvekili olarak seçilmeye engel olabilecek bir durumda olmamakEğer milletvekili seçilebilmek için bir siyasi partiden aday olunacak ise söz konusu siyasi partinin Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre seçimlere katılma hakkına sahip olmasıEğer milletvekili seçilebilmek için bir siyasi partiden aday olunacak ise söz konusu siyasi partinin Tüzüğünde yer alan özelliklere sahip olmakHalihazırda milletvekili seçilebilmek için istifa edilmesi gereken bir konumda kamu görevlisi olarak çalışılıyor ise, görevden istifa etmek.

MİLLETVEKİLİ SEÇİLME YETERLİLİĞİ

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2021, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1