MOTOSİKLETLİ KURYELER SALGIN SÜRECİNDE DİP MESAİDE

Ekmeğini dü tekerlek üstünde kazanan, Kovid-19 salgını zımnında iş yükü kalan ve ilkin paket servis hizmeti sağlayan işletmeleri ayakta markajcı kuryeler, siparişlerin "çok hızlı" gelmesini talip müşterilerden henüz çok önsezi bekliyor.

MOTOSİKLETLİ KURYELER SALGIN SÜRECİNDE DİP MESAİDE
Bursa

Türkiye'de acemi yüz koronavirüs (Kovid-19) sürecinde paket servis hizmeti verici işletmeler bilhassa peyda etmek kıl payı e-ticaret, market, evrak ve derman dağıtımı kabilinden nice bölgede çalışkanlık yayınlayan motosikletli kuryeler yüksek ritmde çalışıyor.

Ekmeğini dü tekerlek üstünde elde eden kuryeler, salgın sürecinde bilhassa besin dair çalışkanlık yayınlayan iş yerlerini ayakta tutuyor.

Günde tahminî 300 kilometre kez revan kuryeler, siparişlerin "çok hızlı" ulaştırılmasını talip müşterilerden ve kendilerine trafikte kez vermeyen taşıt sürücülerinden bu süreçte hâlâ müşterek tomar basiret bekliyor.

Bursa Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Turgut Ay, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 20 senedir motosikletli kuryelik yaptığını ve bu işten ekmeğini kazandığını söyledi.

Zor müşterek mesleği yürütme ettiklerini ve ilçe risklerinin müşterek tomar bulunduğunu vurgulayan Ay, "Evrak, gıda, ilaç, market kabilinden doğrudan hoppadak herhangi müşterek piyasaya görev ediyoruz. Türkiye geneli 200 bine benzeyen motosikletli kurye var. Bunun tahminî 4 bini Bursa'da. İstanbul'da 50 bine benzeyen motosikletli kurye bulunuyor." bilgisini paylaştı.

Ay, tahminî 8 sene evvel kurmuş oldukları dernekle, motosikletli kuryeler ile ilgilendiren nice teşebbüste bulunduklarını anlattı.

Mesleğin zorluklarına yer veren Ay, şöyleki bitmeme etti:

"Yaptığımız iş hâlâ önceleri sistem yerine görünmüyordu. Şimdi SGK'da 5 değişik sistem kodumuz oldu. Emeklerimizin karşılığını aldık. Ayrıca mesleğimiz baş döndürücü riskli, her insanın yapabileceği müşterek iş değil. Bundan ötürü Mesleki Yeterlilik Kurumuna başvurup mesleksel sürücü vesikası belgesi aldık fakat bu meslekte doküman mecburi değil. Bunun mecburi olmasını istiyoruz. Mesleğimizi her insanın yapmasını istemiyoruz. Mesleki sürücü vesikası belgesine eş olanlar yapsın. 22 gözyaşı altındakilerin bu işi yapmasını istemiyoruz. Mesleki sürücü vesikası belgesi mecburi bir duruma gelirse motosikletli kurye kazalarında ağırbaşlı düşüş olacaktır."

"Salgın sürecinde iş yükümüz 3 büküm arttı"

Turgut Ay, dünyanın Kovid-19 salgını dolayısıyla çetince müşterek dönemden geçtiğini, mesleklerinin de bu süreçten etkilendiğini dile getirdi.

Salgın sürecinde iş yüklerinin 3 büküm arttığını bildiren Ay, "Normalde zaman 15.00 kabilinden yediğimiz yemeği zaman 20.00'de fakat yiyebiliyoruz. Sürekli paket servis yapıyoruz. İnsanlar evde bire müşterek şeyi kemirmek istemiyorlar, haricen havale veriyor. Biz de sonsuz yollardayız. Salgından evvel günde 100-150 kilometre kez yapıyorduk. Bu süreçte ise günde 250-300 kilometre kez yapıyoruz. Durum bakımından salgın sürecinde en baş döndürücü yorulan sistem gruplarından birine mensubuz." değerlendirmesinde bulundu.

Ay, siparişlerinin kendilerine hâlâ çabuk ulaştırılmasını talip müşterilere de davet cihazı yaptı.

İki tekerlek üstünde ne derece çabuk giderlerse gitsinler en müşterek tomar dü ahit ayırt edeceğini tamlayan Ay, "İnsanlarımızdan kuryelere erinç az buçuk hâlâ sabırlı, aklıselim olmalarını istiyoruz. Özellikle bu zamanda iş yükümüz baş döndürücü arttı. Geçen hafta müşterek arkadaşımızı gidiş geliş kazasında kaybettik, dü evladı babasız kaldı. Araç sürücülerinden de basiret bekliyoruz. Trafikte tartıştığı kurye esasta ona kemirmek götürüyor." ifadelerini kullandı.

"İnsanlardan az buçuk hâlâ dayanak ve basiret bekliyoruz"

Motosikletli kurye Seyfettin Savaş, 15 senedir bu işi yaptığını aktardı.

İşini güzel hazırlamaya çalıştığını dile getiren Savaş, "Bir enstantane ilçe yaşamımıza para olabiliyor. Motosikletin üstünde müşterek dirilik taşıyoruz. İnsanlardan az buçuk hâlâ dayanak ve basiret bekliyoruz." dedi.

Paket servisle görev verici müşterek iş yerinin sahibi bulunan Alican Türkmen ise senelerdir görev sektöründe çalışkanlık gösterdikleri söyledi.

Salgın sürecinin zorluğunu paket servisle aşmaya çalıştıklarını kaydeden Türkmen, "Müşterilerimizin memnuniyeti düşüncesince uğraşıyoruz. İşlerin iri çoğunluğu paket servisle oluyor. Yoğunluk olunca ego de servise çıkıyorum. Trafikteki taşıt sürücülerinin motosikletli arkadaşlarımıza kez vermediklerini görüyorum. En azından bu süreçte motosikletli kuryelere hâlâ baş döndürücü hürmet gösterilmesini bekliyorum." diyerek konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1