MUĞLA'DAKİ MÜZE VE HARABELİK YERLERİNDEN 2020'DE 6 MİLYON TEKLİK DİRİMLİK ELDE EDİLDİ

Doğal güzellikleri ve dokunulmamış koylarıyla turistlerin dinlence adresi bulunan Muğla'daki müze ve örenlik yerlerini 2020'de 475 bin 950 ad görüşme etti, 6 milyon 160 bin teklik dirimlik sağlandı.

MUĞLA'DAKİ MÜZE VE HARABELİK YERLERİNDEN 2020'DE 6 MİLYON TEKLİK DİRİMLİK ELDE EDİLDİ
Muğla

Birçok turist, deniz, kum ve güneşin yanında geçmişi binlerce sene öncesine uzanan antika şehirler ile buralarda çağ yüzüne çıkarılan eserlerin sergilendiği müzeleri dolaşmak düşüncesince Muğla ve gezinsel ilçelerini yeğleme ediyor.

AA muhabirinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, sabık sene site merkezi ve ilçelerindeki 5 müze ve hafriyat emek vermesi bitmeme fail 12 örenlik yerini yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşın 475 bin 950 ad görüşme etti, bu ziyaretlerden 6 milyon 160 bin liralık sağlık elde edildi.

Bodrum ilçesindeki "Saint John Şövalyeleri"nin mensur etmiş olduğu ve Bodrum Kalesi'nde yerleşmiş Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dü salname yenileme çalışmalarının arkası esna sabık sene ziyarete açıldı. Müzeyi 79 bin 400 ad görüşme etti. Yine Bodrum'daki Zeki Müren Müzesi'ni 41 bin 618, Mausoleion Anıt Müzesi'ni ise 12 bin 10 ad gezdi.

"Sedir Adası en aşırı görüşme edilen örenlik yeri"

Altın sarısı kumu ve mavinin ayrımlı tonlarını ortak arada barındıran deniziyle dikkat çekici Sedir Adası, sabık sene gine ziyaretçi akınına uğradı. Marmaris'e tahminî 25 kilometre uzaktaki ada, antika yerleriyle de domestik ve ecnebi turistlerin dikkat odağı durumuna geldi. Sedir Adası, sabık sene 64 bin 942 ziyaretçi sayısına ulaştı.

En aşırı dikkat gören ikinci örenlik noktayı Datça ilçesindeki Kinidos Antik Kenti oldu. Kovid-19 zımnında bu sene kapılarını 15 Haziran'da açan Knidos, sabık sene 55 bin 190 ziyaretçiyi ağırladı. Bulunduğu hususi pozisyonu zımnında antika kente karadan ve denizden ulaşılması cazibesini de artırıyor.

Kentte en aşırı görüşme edilen üçüncü örenlik noktayı ise Kayaköy oldu. Kesin korunacak alıngan alanlar arasındaki Kayaköy örenlik yeri, rastgele sene aşırı sayıda domestik ve ecnebi turisti ağırlıyor. Kayaköy'ü de sabık sene 46 bin 152 ad gezdi.

"Cumhurbaşkanının ziyareti merakı artırdı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'ni ziyaretinin arkası esna örenlik hesabına dikkat de arttı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki 3 bin salname kenti sabık sene 14 bin 20 ad gezdi. Helenistik, Roma, Bizans, Menteşe Beyliği, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde önemini sürdüren Stratonikeia'da 12 ay hafriyat emek vermesi yürütülüyor.

Bölgedeki gayrı müze ve örenlik yerlerini de aşırı sayıda ad görüşme etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Muğla'daki nice antika şehrin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde arazi aldığını söyledi.

Milas'taki Karia Kralı Hekatomnos'a ilgilendiren sin ve etrafında elde edilmiş buluntular, Beçin Kalesi, Kayaköy, Lagina, Stratonikeia, Kaunos, Kinidos, Euromos, Labranda ve Tloss'un da aralarında bulunmuş olduğu zamanı zenginliklerle dayalı çalışmaların sürdüğüne yer veren Bingöl, "Kentte hesaplı hafriyat emekleri ve çağ yüzüne çıkarılan binlerce eserle Muğla, firez turizminde de ehemmiyetli ortak tarz durumuna geldi." dedi.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1