MUŞ’TA 53 YILDIR OKUDUĞU GAZETELERİ BİRİKTİRİYOR

Muş’un Varto ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Nazım Uzunboylu, 1968 yılından bu yana okuduğu yaklaşık 500 bin gazete ve dergiyi evinin bir odasında arşive dönüştürdü. Muş'un Varto ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Çaylar Köyü'nde yaşayan 4 çocuk babası Nazım Uzu

MUŞ’TA 53 YILDIR OKUDUĞU GAZETELERİ BİRİKTİRİYOR

Muş'un Varto ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Çaylar Köyü'nde yaşayan 4 çocuk babası Nazım Uzunboylu, günde 6-7 alıp okuduğu gazeteleri özenle 53 yıl boyunca arşivledi.

16 yaşında gazete okumaya başlayarak ülkenin gündemini takip etmeye çalıştığını belirten Nazım Uzunboylu, ilçede gazete satışı olmadığı dönemlerde Muş'tan getirttiğini söyledi. 1966 Varto depremi nedeniyle Ankara Gölbaşı Ortaokulu'nda yatılı olarak eğitim gördüğünü anlatan Nazım Uzunboylu, köyüne geri döndüğünde lise eğitimini Muş Lisesi'nde tamamladığını belirtti.

1968'den bu yana bir fiil hiç ara vermeden gazete okuduğunu ve arşiv yaparak biriktirdiğini kaydeden Uzunboylu, şunları söyledi:

"Ülkenin sorunlarından, gündeminden habersiz kalmadım. O zamanlar Varto'da gazete satılmıyordu ve bende gazetelerimi Muş'tan temin ediyordum. 53 yıldır gazete ve dergi biriktiriyorum. Okuyorum ve bugüne kadar hiç ara vermedim. Bende olan arşiv hiçbir yerde yoktur. Herkes gelip burada siyasi konular olsun, kazalar olsun araştırıp buluyorlar. Benim evim 24 gözden ibarettir. Evimin 30 metrekarelik bir odasını sadece gazete ve dergi arşivi için kullanıyorum. Arşivimde yaklaşık 500 bine yakın gazete ve dergi var."

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1