OSMANİYE'DE HANIMEFENDİLERİN TOHUMLUK YER FISTIĞI NAKIZ MESAİSİ

Türkiye'nin ehemmiyetli zirai istihsal merkezlerinden Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, kadınlar, tohumluk yer fıstığı kırarak familya maddi durumuna yardım sunuyor.

OSMANİYE'DE HANIMEFENDİLERİN TOHUMLUK YER FISTIĞI NAKIZ MESAİSİ
Osmaniye

Kadirli'de kadınlar, sokaklar, evler ve evlerin bahçelerinde ortak araya gelerek, yer fıstığı tohumlarını ilkbaharda buluşacakları yer düşüncesince hazırlanıyor.

Hazırladıkları tohumluk yer fıstıklarını üreticilere gönderen ve kilo başına 2 teklik elde eden kadınlar, familya ekonomisine dayanak noktası oluyor.

Yer fıstığı nakız işi eden bayanlardan Elif Tüfekli, AA muhabirine, rastgele sene şita aylarında çiftçilere dayanak noktası ve familya ekonomik durumuna ulama getirmek gibi fıstık kırarak mülk kazandıklarını söyledi.

Zeynep Göktüfekli de bu işten haftada sayı farkı 200 teklik kazandığını belirterek, "5 çocuğum var. Eşimi kaybettim. Çocuklarımın geçimini yer fıstığı kırarak, tarlada fıstık biriktirerek sağlıyorum." diyerek konuştu.

Şehit İbrahim Kundakçı Mahallesi muhtarı Mustafa Çetin ise mahallede aşırı sayıda ailenin fıstık nakız mesleğinde çalıştığını anlatarak, "Aileler bu işi istekle yapıyor. Tohum istihzar süreci tahminî 2 ay sürüyor. Kırılan fıstıklardan tohumluk ayrılanlar rastgele hafta derneşik teyit ediliyor. Yer fıstığı üreten çiftçilere de dayanak noktası oluyorlar. Aileler de çiftçiler de memnun." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1