OSMANLI'NIN SAĞLIK HİZMETLERİNİN ANLATILDIĞI MÜZE SALGIN SÜRECİNDE DE ZİYARETÇİ AĞIRLADI

II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü Pehlivancık, "2019 senesinde tahminî 300 bin ziyaretçi ağırlarken 2020 salgın senesinde 50 bin ziyaretçiyi ikram şansımız oldu." dedi.

OSMANLI'NIN SAĞLIK HİZMETLERİNİN ANLATILDIĞI MÜZE SALGIN SÜRECİNDE DE ZİYARETÇİ AĞIRLADI
Edirne

II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 2019'a kıyasla 2020'de salgın zımnında ziyaretçi sayısı azalsa da uyanıklık görmeye bitmeme etti.

Açıldığı günden beri salname 250 bin ziyaretçi averajıyla işlev sağlayan müzede salgın zımnında sabık sene ziyaretçi sayısında azalış görüldü. Koronavirüse üzerine herhangi müşterek çeşitli önlemin alındığı müzeyi 2020'de 50 bin evcil ve ecnebi gezmen görüşme etti.

Müzenin hastane, tababet medresesi ve sayrılarevi bölümlerinin beraberinde sağlık yurdu binası ziyaretçilerin en baş döndürücü uyanıklık gösterdiği bölümler oldu.

II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü Ruhi Pehlivancık, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, müzenin mutlak Edirne'nin değil Türkiye'nin en ünlü müzelerinden birisi bulunduğunu söyledi.

Salgın zımnında sabık sene april ve mayıs aylarında müzenin mestur bulunduğunu tamlayan Pehlivancık, "Buna karşın haziran ayında müze açıldıktan sonradan gine ziyaretçi ağırlamaya bitmeme etti. 2019 senesinde kestirmece 300 bin ziyaretçi ağırlarken 2020 salgın senesinde 50 bin ziyaretçiyi ikram şansımız oldu. Tabii ki azalış mevcut lakin cıvıl cıvıl müşterek sene geçirdik. Yeni müze alanımız açıldı. Ziyaretçilerimiz halen gelmeye bitmeme ediyor." diyerek konuştu.

Durum avantaja çevrildi

Pehlivancık, ziyaretçilerin maske, aralık ve hıfzıssıhha tedbirlerine uyarak müzeyi görüşme edebildiğine ayraç ederek, şunları kaydetti:

"Turistlere peçe ve dezenfektan sağladık, toplumsal aralık dair ekibimiz bilgilendirmesini gerçekleştirdi. Bu yılı müşterek avantaja çevirdik. Anıtlar Kurulunun bilgisi dahilinde müzemizde uzmanlarla yenileme ve peyzaj çalışmalarına başladık. Külliyenin ayrı ayrı yerlerini misafirlere göstermeyi ve külliyede hâlâ müşterek tomar saat geçirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz çalışmalarımızla.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu çalışmalarımıza baş döndürücü dayanak veriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benzeri Emine Erdoğan hanımefendinin teşrifleriyle açtığımız İmaret Müzemiz uyanıklık topluyor. Külliyenin öbür kısımlarına bol bolamat yerine İmaret yönünü da kattık. Fodlahane (ekmek meydana getirilen yer) ve kiler kısımlarında da plan bazında çalışmalarımız bitmeme ediyor. Salgın sürecinde külliyemize toy müze alanları kazandırıyor, yenileme ve peyzaj çalışmalarımızı yapıyoruz."

Aşçı Yahya Baba geleneği uyanıklık görüyor

Pehlivancık, Osmanlı devrinde külliyenin aşçısı Yahya Baba geleneğini de yaşama geçirdiklerini anlattı.

Yahya Baba'nın yaşamış olduğu çağda yemeklerinin arta kalanıyla balıkları beslediğini dile getiren Pehlivancık, şu şekilde bitmeme etti:

"Biz bu geleneği herhangi müşterek hafta sürdürüyoruz. Müzenin 533 salname müşterek geçmişi var. Amacımız buranın özüne, geleneğine makul müşterek şekilde imaret, lokanta geleneğini yaşama geçirmekti. Külliyenin toprak almış olduğu semtin hanımları da dayanak oldular.

Burada herhangi müşterek hafta bin şahsiyet ziyaretçiye cuma çıkışında sokum tatlısı tatlısı dağıtıyoruz ve Yahya Baba'nın nehirde balıkları hizmetçi geleneğini sürdürüyoruz."

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Sultan II. Bayezid'in Akkirman seferine çıkarken 1484'te temel noktasını attığı külliye, 1488'de tamamlandı. Osmanlı devrinde tıbbiye, sayrılarevi ve imaret görevleri üstüne alan külliyede, 1800'lü zamanlardan sonradan hemen bellek ve inam sağlığına müteveccih tedaviler gerçekleştirildi.

Osmanlı'nın sonuç dönemlerinde, Balkan Savaşları'ndan sonradan faaliyeti sonlandırılan ve dokunca gören müze, 1978'de Trakya Üniversitesinin yapıyı bünyesine almasının peşi esna 1986'da yenileme süreciyle ayağa kaldırıldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1