PİYANO İLE KLAMLAR DİYARBAKIR’DA BULUŞTU

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbejevinde, piyanist Tuluyhan Uğurlu ve dengbej Seyithan Koç piyano ile klamı harmanladı. Piyanist ve besteci Uğurlu, Tarihi Sur ilçesinde bulunan Dengbejevi'nde düzenlenen programda, dillere destan sevdaların, doğanın, acının, hüznün, çoğu za

PİYANO İLE KLAMLAR DİYARBAKIR’DA BULUŞTU

Piyanist ve besteci Uğurlu, Tarihi Sur ilçesinde bulunan Dengbejevi'nde düzenlenen programda, dillere destan sevdaların, doğanın, acının, hüznün, çoğu zaman gidenin ardından yakılan ağıtları stran ve klamlarla anlatan dengbejler ile buluştu.

Etkinlikte dengbej Koç, Cembeli parçası, Uğurlu'nun çaldığı piyano eşliğinde seslendirdi.

Koç, daha sonra Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu için bestelediği klamı okudu.

"VALİLİK VE BELEDİYE OLARAK DENGBEJLERİMİZE DEĞER VERİYORUZ"

Vali Karaloğlu, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, yerel değerleri, kültürel unsurları koruma ve gelecek nesillere aktarma noktasında kendilerini görevli hissettiklerini söyledi.

"Valilik ve belediye olarak dengbejlerimize değer veriyoruz." diyen Karaloğlu, "Onlara sosyal medya üzerinden konserler yaptırıyoruz. Dengbejlerimiz belki çok yakın zamanda uluslararası tanınırlığı olan bir müzik grubuna dönüşecek." diye konuştu.

Karaloğlu, yerel kültürün en önemli sözlü taşıyıcıları dengbejlerle evrensel bir sanatçı Uğurlu'nun yaptıkları icrada, müziğin dilinin birbirine ne kadar olduğunu gördüklerini belirtti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1